šest najboljih saveta za trudnice koje boluju od dijabetesa:
1. Redovno kontrolišite nivo šećera u krvi
Žene koje boluju od dijabetesa obavezno bi trebalo da planiraju trudnoću. Dobro bi bilo da minimum tri do šest meseci pre začeća nivo šećera bude u normali ili veoma malo povišen, jer je u tom slučaju lakše regulisati doze insulina i smanjuje se mogućnost da dođe do komplikacija.
Veoma visok nivo šećera na početku trudnoće može uticati na normalan razvoj bebe u stomaku, a može čak da dovede do pobačaja. Ukoliko pijete određene lekove za regulisanje nivoa šećera, moguće da će vas lekar posavetovati da počnete da koristite insulin, a takođe potrebne su češće kontrole i konsultacije sa lekarom.
2. Porazgovarajte sa lekarom o eventualnim komplikacijama
Žene koje imaju dijabetes, a planiraju trudnoću, obavezno bi trebalo da sa svojim lekarom popričaju o eventualnim problemima koje mogu da očekuju. Mnoge žene sa dijabetesom tipa 1 ili 2 imale su potpuno normalnu trudnoću, bez bilo kakvih komplikacija, međutim u nekim slučajevima drugo stanje može biti rizično i za mamu i bebu. Hipertenzija, srčane tegobe, problemi sa bubrezima, ali i pobačaj i prevremeni porođaj, samo su neki od problema.
3. Potrudite se da smršate
Višak kilograma i gojaznost pogogoršavaju dijabetes, što znači više problema u trudnoći. Takođe, gojaznost povećava rizik od preeklampsije, hipertenzije, gestacijskog dijabetesa i prevremenog porođaja, dok njihove bebe mogu da imaju neke urođene defekte, može se javiti dijabetes u mlađem uzrastu.
Stoga pre planirane trudnoće, uz nadzor i konsultacije sa endokrinologom i nutricionistom napravite plan ishrane i fizičke aktivnosti.
4. Redovno vežbajte
Vežbanje pomaže vašem telu da se lakše prilagodi fizičkim promenama u trudnoći, ali i tokom porođaja. Osim toga, vežbanjem se snižava pritisak i manja je verovatnoća da ćete se osećati depresivno i neraspoloženo. Ukoliko imate dijabetes, fizička aktivnost stabilizuje nivo glukoze u krvi i povećava se osetljivost na insulin.
Dovoljno je dnevno praktikovati fizičku aktivnost, poput šetnje, plivanja, vožnje biciklom, bar 30 minuta. Pre nego što počnete sa programom vežbanja u trudnoći konsultujte se sa lekarom, koji će vas posavetovati da pratite nivo šećera i da praktikujete užine. Ukoliko ste vežbali i pre trudnoće, možda ćete morati malo da smanjite tempo.
5. Ne zaboravite na redovne preglede
Trudnice koje boluju od dijabetesa trebalo bi češće da posećuju lekara, a potrebno je raditi i neke dodatne testove.
Sve ovo pomaže da budete sigurni da se beba razvija normalno, da ste zdravi i da je vaša bolest pod kontrolom.
Dodatni testovi podrazumevaju ultrazvučni pregled, krvna slika, praćenje krvnog pritiska i nivo glukoze u krvi, pregledi očiju, kao i laboratorijske analize mokraće.
6. Vodite računa prilikom dojenja
Dojenje, u slučaju dijabetesa, može povećati rizik od naglog pada glukoze u krvi, pa se savetuje da pre svakog podoja obavezno imate užinu i da redovno kontrolišete nivo šećera. Tokom dojenja, takođe ne bi trebalo uzimati lekove koji regulišu šećer, već se posavetujte sa lekarim o drugim opcijama.
Komentari (0)