Svako dete ima potrebe, želje i očekivanja.
Jačajte samopouzdanje detetu
Postoje deca za koju, još u najranijem uzrastu, kažemo ”Ne možeš je ni sekund ostaviti samu” ili ”Ovo dete ne osetiš, kao da nije kod kuce”. Upravo u tom najranijem uzastu, na osnovu senzibiliteta svakog deteta, krećemo u izgradnju i jačanje njihovog samopouzdanja i navika.
Foto: Pixabay
Bitno je u najranijem uzrastu raditi na odlaganju potreba i zadovoljenja trenutnih želja, što će roditeljima kasnije značiti kada deca odrastu i krenu da se osamostaljuju.
Nema deteta na ovom svetu koje ne voli da učestvuje u pomaganju oko kućnih poslova, u našem društvu dečake obično sklanjamo jer dečaci ”ne rade po kući” dok devojčice aktivno učestvuju u sređivanju a na taj način se osecaju korisno i, verovali ili ne, na taj način se najbolje stiče samopouzdanje, radne navike i stabilnost. Otuda i mišljenje da su devojčice samostalnije.
Ti si sada veliki, krenuo si u školu
Foto: Pixabay
Kod nas postoji uvreženo mišljenje da je dete postalo veliko kada krene u prvi razred, pa ćemo čuti kako im kažu ”A pa ti si sada velika/ki moraš to sam” i slično. Isto to dete se do pre par meseci igralo bezbrižno u vrtiću bez preteranih zaduženja,a sada su odjednom veliki i od njih se očekuje da bude odgovorani za nešto za šta možda nisu spremni. Često čujemo kad kažu ljudi za neko dete da je prepametno, al da nije baš mnogo samostalno i da im nije jasno kako ne može ”to i to” a tako je bistro. Rešenje je u socioemocionalnoj zrelosti svakog deteta ponaosob.
Socioemocionalno zrelo dete spremno je kritički da razmišlja u gotovo svim situacijama. Spremno je da racionalno donosi odluke i razmišlja.
Spremno je da ostane samo kod kuće na neko vreme
Foto: Pixabay
Neka deca ni sa deset godina neće biti spremna da ostaju sama kod kuće, biće ih strah, neće umeti da se samoposluže, nahrane i slično, dok će druga deca sa npr. sedam godina napraviti sebi sendvič, pospremiti sobu, spakovati torbu za školu ili pričuvati brata ili sestru dok su mama i/ili tata van kuće.
Iz svega gore navedenog veoma je značajno da od najranijeg uzrasta radimo sa decom na osamostaljivanju, navikama i kritičkom razmišljanju kako bismo bili sutra spokojni kad ih ostavimo same kod kuće.
Nemojte od trudnoće praviti bauk, a od roditeljstva enigmu i lavirint iz kog nema izlaza, već se prepustite i uživajte u svakom dragocenom trenutku u kom ste uspeli da prenesete nesto korisno, lepo i dobro na vaše dete.
Za Bebac piše Miloš Vojinović MA defetkolog
Pročitajte još:
Komentari (0)