U Bebac live emisiji na temu Vantelesna oplodnja u doba korone, gostovala je Sandra Jovanović iz Udruženja Šansa za roditeljstvo. U emisija je bilo reči o tome zašto je preporučljivo da se u toku vanrednog stanja izbegne proces VTO, na koji način se parovi u Srbiji suočavaju sa neplodnošću, koliko je proces vantelesne oplodnje uspešan, ali i kako za sada funkcioniše donacija reproduktivnih ćelija kod nas.
Najveći problem nedovoljna edukacija
Sandra Jovanović je kao najveći problem sa kojim se članovi iz njenog udruženja susreću u kontaktu sa ljudima istakla nedovoljnu informisanost o neplodnosti. Njen savet parovima kojima ne ide za rukom da zatrudne na prirodan način jeste da se prvo jave Centru za vantelesnu oplodnju, odakle će biti upućeni na lekare i specijaliste. Po Sandrinim rečima ”Na taj način ljudi neće gubiti vreme, a mislim da je glavni problem u celom lečenju što se izgube godine i godine u traganju za tim zašto ne dolazi do trudnoće”.
Foto: Bebac.com
Naša sagovornica napominje da je ”sterilitet stanje kada ne dolazi do začeća nakon 12 meseci redovnih seksualnih odnosa, a ako žena ima više od 35 godina, posle 6 meseci redovnih seksualnih odnosa, ukoliko ne dolazi do začeća, preporučujemo da se već javi specijalisti za inferitilitet, koji će oboje partnera uputiti dalje na analize i preglede”.
Neplodnost nije samo ženski problem
Još jedan problem u vezi sa neplodnošću jeste sveprisutan tabu u Srbiji o tome da je uvek žena u fokusu kada se priča o neplodnosti. Kako Sandra Jovanović kaže: ”Muškarci u Srbiji i dalje imaju problem sa tim da urade osnovne analize, a mi preporučujemo da se i krene u pretragu upravo od muškog spermograma i od drugih analiza da bi se to prosto eliminisalo kao problem. Tek kasnije bi žena trebala da traga za tim da li uopšte postoji bilo kakav problem. Naš osnovni cilj je da pokažemo da nije neplodnost samo ženski problem, da je to problem para, i da su podjednaki u tome, kao i da zajednički treba da se bore kroz to. Nadam se da će za 10 godina muškarci imati širu svest o tome, da će lakše raditi analize.”
Šansa za roditeljstvo je zajedno sa fondacijom Nije svejedno otvorila besplatno psihološko savetovalište za parove u procesu vantelesne oplodnje. Sandra Jovanović smatra da je ovaj broj značajan jer je mnogim parovima psihološka pomoć nedostupna i finansijski neizdrživa pored svih drugih troškova.
Preuzmite>> VODIČ KROZ PROCES VANTELESNE OPLODNJE
Pogledajte celu Bebac live emisiju na temu Vantelesna oplodnja u doba korone
Komentari (0)