Šta odlučuje o načinu života samohrane majke? Odgovor glasi – činjenica da li ima dečaka ili devojčicu.
Istraživanje sprovedeno na Univerzitetu u Vašingtonu, objavljeno u časopisu “Demografija”, pokazalo je da činjenica da li samohrana majka odgaja dečaka ili devojčicu, najviše utiče na njen život.
Dve profesorke ekonomije sa ovog Univerziteta, Šeli Lindberg i Ilejn Rouz, došle su do zaključka da će se 42 procenta neudatih majki ponovo udati ukoliko imaju sina.
– Možda je to zbog toga što roditelji jednostavno misle da je za dečakovo odrastanje potreban otac – kaže prof. Rouz dodajući da se možda radi o tome da je lakše naći muža ako imate muško dete.
Ovi zaključci oslanjaju se na prethodna istraživanja istih autora. U tom istražuvanju Lindberg i Rouz otkrile su da očevi koji imaju sinove troše više novca na porodicu i više rade, nego što je to slučaj sa očevima koji imaju ćerke. Takođe, drugi istraživači su došli do zaključka da se bračni parovi koji imaju sinove manje razvode nego oni koji imaju žensku decu. Ove naučnice su došle do zaključka da neki roditelji smatraju da je posebno muškoj deci potreban uzor oca, ili da neki muškarci jednostavno više cene muške naslednike.
– Ili su očevi važniji dečacima, ili su dečaci važniji očevima – kaže Lindberg.
Bilo koji da je od ova dva slučaja u pitanju, posledica je ista – veći je broj devojčica koje će rasti uz samohranu majku. Kako deca koja odrastaju uz samohranu majku uglavnom žive u siromašnijim uslovima, uloga države jeste da utiče na veću odgovornost očeva.
– Ova istraživanja govore o tome šta je potrebno da bi se otac angažovao oko svoje porodice. Neki muškarci verovatno vide u sinu svoju besmrtnost – kaže prof. Rouz.
Komentari (0)