Kvalitet i bezbednost odeće, obuće i drugih predmeta namenjenih opštoj upotrebi, koji ulaze u našu zemlju iz Kine, Indije i zemalja EU, niko u Srbiji ne kontroliše – tvrdi izvor “Novosti” iz Ministarstva zdravlja. Da li su, i koliko, opasni po naše zdravlje farmerke, posteljina, peškiri, čarape, cipele, tašne, nakit i drugi predmeti s kojima smo svakodnevno u kontaktu, niko od nadležnih, koje je u sredu pozvala naša redakcija, nije znao da kaže.
– Republička sanitarna inspekcija nije nadležna za kontrolu kvaliteta odeće i obuće koja ulazi u našu zemlju. Sanitarna inspekcija je nadležna samo za kontrolu ispravnosti dečjih igračaka, tačnije opreme za bebe, kao što su flašice za mleko i vodu, cucle… – kaže, za “Novosti”, dr Zoran Nikolić, šef granične sanitarne inspekcije za područje Beograda.
Dr Nikolić kaže da, zahvaljujući svakodnevnoj kontroli ispravnosti dečjih igračaka koju obavljaju sanitarni inspektori, na našem tržištu legalno ne mogu da se nađu predmeti za decu koji sadrže opasne supstance u meri većoj od one koja je propisana pravilnikom.
– Uzorci dečjih igračaka proveravaju se u referentnoj laboratoriji, i sve ono što pokazuje povećan sadržaj otrovnih supstanci, kao što su, na primer, teški metali, za koje se zna da su kancerogeni – vraćaju sa granice, pa samim tim ne mogu da stignu do naših prodavnica. Zbog povećane koncentracije teških metala i nepostojanosti boja tekstila, nedavno smo vratili i neke igračke koje su došle iz EU.
Nikolić kaže da sanitarni inspektori mogu da garantuju samo za bezbednost dečjih igračaka koje se legalno uvoze. Međutim, za ispravnost onih koje se prodaju na buvljacima, sumnjivim pijacama i uličnim tezgama – ne garantuju.
U Agenciji za hemikalije za “Novosti” je rečeno da ova agencija nema nadležnost kontrole zdravstvene bezbednosti ove robe, ali im nova zakonska regulativa daje mogućnost da deluju “preventivno”.
– Za nekoliko dana očekuje se stupanje na snagu pravilnika o zabrani i ograničenju stavljanja u promet hemikalija koje su nebezbedne po ljude. Takođe, u procesu tenderske nabavke je i određena količina pištolja sa iks-rej zracima, kojim ćemo od iduće godine moći da detektujemo opasne hemikalije predmeta za opštu upotrebu – kaže Sonja Roglić iz Agenije za hemikalije.
Komentari (0)