Istraživanja širom sveta pokazala su da je igranje šaha korisno, naročito za mlađu decu. Razvija inteligenciju i samopouzdanje.
Frenki Rot je nekada bio problematično dete. Direktor njegove škole u saveznoj državi Merlined, Džordžija Klark, priseća se prvog susreta sa Frenkijem.
"Moj prvi utisak bio je da moramo nešto da uradimo za Frenkija, jer neće uspeti da se izvuče. Pohađao je treći razred i imao problema u komunikaciji sa odraslim osobama”, priča za Glas Amerike Džordžija Klark.
Džordžija Klark odlučila je da Frenkija upiše u šahovski program nakon nastave. Primetila je dramatičnu promenu nakon samo nekoliko meseci.
“Kada je konačno shvatio da može da bude uspešan u šahovskom klubu, jednostavno je počeo da napreduje. Primetila sam da se u poslednje dve godine mnogo promenio”, kaže Klarkova.
Oko 30 zemalja, među kojima i Rusija, toliko ceni šah da su odlučile da ga uvrste u nastavni program. Dva najpoznatija šahovska velemajstora, Gari Kasparov i Anatolij Karpov su Rusi. Sjedinjene Države su pak značajno zaostajale. Sve veći broj američkih škola sada međutim nudi časove šaha, u okviru van nastavnih programa.
Džim Fajt, osnivač i trener šahovskog kluba u osnovnoj školi North East, kaže da su stručnjaci saglasni u pogledu pozitivnog uticaja šaha na intelekt, čak i dve godine starog deteta.
"Oni kažu da šah nesumnjivo pomaže intelektualni razvoj dece. Pomaže im u rešavanju zadataka iz matematike ili pri čitanju.Cela ideja je da imate nekoliko figura i malu tablu i skrovište, a onda bivate uključeni u izvanrednu aktivnost”, objašnjava Džim Fajt.
Komentari (0)