Republički fond za zdravstveno osiguranje povećao je starosnu granicu za žene koje su uključene u program vantelesne oplodnje. Prema novom Pravilniku, pod lečenjem steriliteta podrazumevaju se tri pokušaja vantelesnog oplođenja kod žena do navršenih 42 godine života u momentu početka postupka.
Foto: n.mynews.ly
Pomeranje starosne granice sa 40 na 42 godine predstavlja uvod u donošenje novog zakona o biomedicinski potpomognutoj oplodnji (BMPO) koji će se naći u skupštinskoj proceduri do juna 2017. godine.
Zbog čega je važno doneti novi zakon o BMPO?
Donošenje novog zakona proizilazi iz potrebe da se poboljšaju i preciziraju postojeći uslovi pod kojima se obavlja vantelesna oplodnja. To bi podrazumevalo značaj definisanja i uređenja delatnosti BMPO.
Delatnosti koje bi trebalo da se definišu novim zakonom su testiranje, obrada, zamrzavanje, odmrzavanje, očuvanje, skladištenje i distribucija reproduktivnih ćelija, zigota i embriona u skladu sa savremenim trendovima i standardima medicinske nauke i prakse.
IVF – borba za potomstvo
Koje su novine u nacrtu zakona o BMPO?
Novim nacrtom zakona o biomedicinski potpomognutoj oplodnji predviđene su sledeće novine:
– Mogućnost zamrzavanja i doniranja reproduktivnih ćelija (jajnih ćelija i spermatozoida)
– Mogućnost doniranja embriona
– Zabrana surogat materinstva
Time bi novi zakon omogućio:
– Povećanje šanse za uspešnost postupka BMPO za lica koja iz medicinskih razloga ne mogu biti u postupku BMPO u vreme sprovođenja.
– Inspekcijski nadzor nad sprovođenjem zakona u nadležnosti Uprave za biomedicinu.
– Promociju donatorstva i podizanje svesti građana o značaju donatorstva.
Novi zakon usklađen je sa direktivama EU, a u Srbiji trenutno postoji 5 državnih i 11 privatnih centara za vantelesnu oplodnju o trošku zdravstvenog osiguranja.
Spisak klinika pogledajte ovde.
Komentari (0)