Ukoliko ste odlučili da se upustite u avanturu planinarenja sa bebom, nudimo vam par korisnih saveta o tome kako ispravno da bebu nosite i šetnju učinite lagodnijom i bezbednom.
Beba voli da bude napolju, udiše svež vazduh i istražuje svet oko sebe. Planinarenje s bebom može da bude predivno i uzbudljivo iskustvo. Potrebna vam je samo dobra volja i otvorenost za sve događaje sa kojima se možete susresti.
Planinarenje s bebom je odličan način da uključite bebu u aktivnosti koje volite, a vremenom će ih i ona sama zavoleti.
Mariana Valter sa Danilom u elastičnoj marami, Slovenija 2015, penjanje na slap Savicu
Svako dete je drugačije i treba da očekujete neočekivano. Možda će mu se jako svideti, možda baš i neće, možda će Vaša šetnja trajati samo 15 minuta, a možda će trajati satima. I njima, kao i nama, je potrebno vreme da se prilagode novim okolnostima.
Kada početi planinariti s bebom?
Zavisi samo od Vas, da li se Vi osećate spremno za takav poduhvat?! Bebe su rođene spremne, dok god su u prisustvu mame/tate, one će ionako uživati u Vašoj toplini i blizini, sigurno smeštene u nosiljci uz Vaše telo.
Kako nositi bebu?
Danijela Ošap: Porodično uživanje na planinarenju
Imaju jaku cenu ali su isplativi ako želite intenzivno da se bavite planinarenjem. Zgodni su jer dete sedi visoko i vidi sve oko sebe, imaju dosta džepova za pakovanje i odlaganje stvari, tendu za sunce i zaštitu za kišu.
Koje vrste ispravnih nosiljki postoje?
Una Ćirić ne propušta Fruškogorski maraton- 16km
Mei tai je nosiljka od platna ili tkane marame koja nema kopče nego se vezuje. Ostavlja malo više slobode od nosiljke sa kopčama, može se vezati na različite načine i nošenje je takođe moguće i napred i na leđima. Lako se namešta, kada se ne koristi zauzima manje mesta od oblikovane nosiljke.
Nada sa tatom na Zlatiboru
Tkana marama je najprilagodljivija. Možete je vezati na različite načine i dobiti udobnost koja je veoma bitna dok planinarite, a na sebi nosite dodatne kg koji mogu uticati na Vaš balans.
Način na koji ćete je vezati zavisi od toga šta Vama prija i odgovara, i od dužine marame koju posedujete. Bebu u marami možete nositi od prvog dana pa sve do osnovne škole ukoliko želite ili imate potrebe.
Milica (autorka teksta) nosi bebca u tkanoj marami
Kada napravite pauzu marama može poslužiti kao ogrtač, prostirka za sedenje ili prepovijanje bebe, ili za duže pauze vežete je između dva drveta i može poslužiti kao ležaljka.
Vezivanje i nošenje bebe u marami zahteva malo više vremena u početku ali svako može naučiti da je koristi.
Ukoliko imate dvoje dece možete planinariti i noseći oboje, u tandemu. U tom slučaju tkana marama je idealan izbor za jedno dete, dok drugo može biti u oblikovanoj nosiljci ili mei tai-ju.
Pored ovih nosiljki postoji i ring sling marama, koja, iako vrlo zgodna, možda i nije najbolji izbor za planinarenje jer ide na jedno rame i mada se pravilnim nameštanjem težina deteta prenosi i na leđa, dosta opterećenja leži na jednom ramenu i nije najzgodnije za planinarenje.
Kako beba treba da bude postavljena u nosiljci?
Beba u nosiljci treba da bude okrenuta prema osobi koja je nosi. Nekada nam se čini da bebi to možda i nije najzanimljivije, ali tako je najsigurnije i najoptimalnije, pogotovo tokom planinarenja kada je ravnoteža bitna za osobu koja nosi.
Mama Maja sa Lukom na Fruškogorskom maratonu
Nošenje na boku može biti opcija za malo nemirnije i starije bebe koje vole da razgledaju, pogotovo kad prohodaju pa malo žele da hodaju, a malo da se nose, ali ne preporučujem za duže nošenje jer težina nije najbolje raspoređena i izazvala bi napor i iskusnim nosačima.
Nemirna Laura u Ring sling marami
Visoko nošenje na leđima, koje se može postići u marami ili čak i nekim oblikovanim nosiljkama, je idealan položaj jer bebe vide sve što i mi, a težina deteta je odlično raspoređena i ostavlja slobodne ruke.
Nošenje malih beba na leđima, dok još ne počnu samostalno da sede, moguće je samo u tkanim maramama. Ovo ne preporučujem osobama koje se prvi put susreću sa maramom i nošenjem generalno. Za početak beba će uživati na grudima, a kasnije uz pomoć savetnice za nošenje možete probati i da nosite bebu na leđima.
Iskra i Mateo vode mame na planinarenje
Izbor nosiljke zavisiće od onoga što Vama najviše odgovara ili što je dostupno.
Kako obući sebe i bebu?
Izbegavajte i nošenje bebe u skafanderu. Tokom hodanja Vi ćete se ugrejati, a grejaćete i bebu svojim telom pa pazite da je ne obučete pretoplo. Treba obratiti pažnju na izložene delove tela, glavu, ruke i noge, bilo da je napolju topao ili hladan zimski dan. Zimi su idealne jakne koje se mogu navući i zakopčati preko nosiljke i bebe, bilo da je nosite na leđima ili napred.
Ukoliko je topao i sunčan dan obratite pažnju da zaštitite mališane na adekvatan način. Postoji UV garderoba koja štiti od sunčevih zraka a dozvoljava koži da diše, ali i bela pamučna majica takođe rešava problem.
Još nekoliko saveta…
Bezbednost tokom nošenja treba da nam je na prvom mestu. Ukoliko se ne osećate sigurno, odaberite stazu koja odgovara Vašoj spremnosti i koja nije zahtevna. Najbolje je krenuti od laganijih i kraćih ruta pa polako povećavati dužinu i trajanje šetnje. Samo nošenje beba zahteva kondiciju, a planinarenje s bebom je još zahtevnije.
Štapovi za planinarenje su u ovom slučaju odlični prijatelji jer prenose deo težine na ruke i olakšavaju kretanje.
Ponesite vodu, grickalice, neku igračku za bebu, rezervnu garderobu, pelene i dobro raspoloženje. Nošenje i planinarenje je idalan način da se zabavite, aktivirate i povežete sa bebom. Planinarenje sa bebom menja perspektivu i stvara nova ograničenja prethodnim navikama ali i otvara mogućnosti za nova iskustva na stazi.
Autorka teksta: Milica Novaković, savetnica za nošenje beba i dece
Naslovna fotografija: Danijela Ošap
Komentari (0)