Oko treće ili četvrte godine većina dece prebrodi strah od vode i tada su spremni za prve prave časove plivanja. Najčešće su prvi učitelji plivanja roditelji, pa je veoma važno da i oni budu sigurni i opušteni.
Cilj roditelja ne sme da bude samo da dete propliva, nego i pravilna tehnika plivanja jer kasnije dete može da ima probleme zbog nepravilne tehnike. Zato ukoliko niste baš najbolji plivači, tehnike učenja plivanja prepustite profesionalcima.
Zoran Ilić, profesor fizičke kulture i trener plivanja u klubu „Tri delfina”, ističe da obuka plivanja podrazumeva različite vežbe u mestu i kretanju, kao i različite igre pomoću kojih deca uče.
– Deca uče najpre disanje, plutanje, rad nogama, rad rukama i na kraju povezivanje svih elemenata u jednu celinu, čime savladavaju određenu tehniku plivanja. Igre su neizostavni deo obuke jer dovode do neprimetnog oslobađanja straha od vode i razbijaju monotoniju na časovima, na kojima se rade pojedini elementi uz veliki broj ponavljanja.
Obično je dovoljno desetak časova da se dete oslobodi i nauči da se održava na vodi, pa kada nauči jednu tehniku, veoma brzo savlada i drugu. Mališani uzrasta tri-četiri godine najbže i najlakše uče jer imaju solidnu pažnju, a nemaju skoro nikakav strah – objašnjava trener.
Kada savladaju jednu tehniku plivanja, vrlo lako savladaju i ostale
U vaspitnom pogledu, plivanje je jedna od aktivnosti koja deluje pozitivno u smislu razvoja smelosti, upornosti i trajnosti, a osim toga veoma je korisno i za telesni razvoj deteta.
– Plivanje se veoma povoljno odražava na rast i razvoj celokupnog mladog organizma. U plivanju se podjednako angažuju svi važni organi, sva muskulatura gornjih i donjih ekstremiteta i trupa razvija se ravnomerno i sistematično. Pored toga, plivanje je odlična gimnastika zato što se izvodi u horizontalnom položaju, gde je kičmeni stub rasterećen, pa se posebno deluje na pojedine grupe mišića leđa, grudi i ramenog pojasa.
Na taj način sprečava se deformacija kičmenog stuba, razvija se grudni koš i povećava vitalnost pluća , a pojačava se i cirkulacija krvi, što vremenom dovodi do povećanja snage srčanog mišića i do trajnog poboljšanja njegove funkcionalne mogućnosti – nabraja Ilić.
Komentari (0)