U današnjem društvu predrasuda i oštrih osuda teško je objasniti bilo kome netipične stvari na koje se opredelimo. Ipak, mladi ponosni očevi Republike Srpske u tom smislu napravili su presedan, pa se sve češće opredeljuju za avanturu zvanu “porodiljsko odsustvo” umesto svojih supruga.
Razloga je mnogo, a cilj isti: odgojiti dete na najbolji mogući način i biti spreman u svakom momentu odgovoriti na sve njegove potrebe. U Srpskoj se polako, ali sve češće razbija mit o obaveznom prisustvu majke uz dete prvih 12 meseci, jer je sve više muškaraca koji su svesni da to ne mora da bude isključivo majčinska obaveza.
Zakonsko pravo u Republici Srpskoj da očevi mogu koristiti porodiljsko odsustvo prošle godine iskoristilo je 18 muškaraca, podaci su Fonda za dečju zaštitu Republike Srpske.
– Najviše očeva na porodiljskom odsustvu, njih devet, je iz Banjaluke. Porodiljsko odsustvo koriste i po dvojica očeva iz Doboja i Kneževa/Skender Vakufa i po jedan iz Prijedora, Čelinca, Prnjavora, Ugljevika i Srebrenice – rekao je portparol FZDZ Marko Milisav.
Jedan od očeva koji su koristili pomenuto pravo je i Branislav Macanović iz Banjaluke (31). On je na porodiljskom odsustvu proveo sedam i po meseci, u periodu od 1. avgusta 2013. do 15. aprila prošle godine. Sada je srećni otac dvogodišnjeg Sergeja, koji se može pohvaliti jednim divnim i za očeve retkim iskustvom, a koje bi, kako je naglasio u razgovoru za naš list, preporučio svakom ocu.
Ponosne tate kažu da su privilegovani što mogu da budu uz dete
Male velike stvari
IMAO sam tu čast i privilegiju da od najranijeg uzrasta budem sa svojim sinom, svakodnevno gledam njegov napredak, prvi glasić, prve gestikulacije, pokrete, puzanja, grimase, smeh. Sve te male a velike stvari, koje većina očeva propusti zbog boravka na radnom mestu, jer obično majke u tom periodu provode vreme sa svojom decom, dok očevi zarađuju punu platu – otkriva za “Novosti” ponosni otac Branislav.
– Bez lažne skromnosti i uz sve lepe stvari koje su mi se desile u životu, a bilo ih je mnogo, porodiljsko odsustvo je nešto najlepše – otkriva za “Novosti” ponosni otac Branislav, dodajući da je razloga zbog kojih se odlučio za porodiljsko odsustvo bilo više.
– Hteo sam da izbegne, ionako lošu tadašnju atmosferu na radnom mestu, jer mi je bilo draže da provodim vreme sa sinom, ali u jednu ruku i iz ekonomskih razloga. Supruga Marina je u tom momentu imala odgovorniji i sigurniji posao nego ja i nije mogla naći adekvatnu zamenu za svoje radno mesto. Odluka je u takvoj situaciji pala trenutno i jednoglasno. Preporučio bih svim mladim očevima koji su u sličnoj poziciji da se slobodno odluče na ovako nešto, jer prvi dečji osmesi ničim se ne mogu zameniti. I procedura je maksimalno pojednostavljena. Dovoljno je da posetite svog lekara porodične medicine. Sve ostalo je stvar poslodavca i FZDZ.
Među Banjalučanima koji su prošli isto iskustvo je i otac šestogodišnje Nađe, Aleksandar Žolja (42). I on, kao i naš prethodni sagovornik, tvrdi da je porodiljsko iskustvo jedno od najlepših koje je doživeo u životu.
– Po zakonu, prvih meseci porodilja, odnosno moja supruga koristila je bolovanje. Zamenio sam je u drugoj polovini godine. Okolnosti su nam se idealno poklopile. Njoj je taman dosadilo da provodi celodnevno vreme kod kuće, a ja sam čeznuo za tim da više vremena provodim sa svojom kćerkom, tako da smo se našli na pola puta. Druga srećna okolnost jeste što smo radili i radimo i danas u istoj organizaciji, a to je Helsinški parlament građana Banjaluka koji se zalaže i bori za ravnopravnost polova. Treća bitna stvar je što je angažman moje supruge bio bitniji u tom trenutku za organizaciju nego moj, pa nam je i iz tog razloga direktorka izašla u susret bez ikakvih problema.
Žolja se, osim što će uvek imati uspomene iz najranijeg perioda svog deteta, uvek sa osmehom priseti i vrlo interesantnih i neobičnih situacija u kojima se nalazio u toku porodiljskog.
Kad tate postanu mame
– Porodiljsko sam koristio kad je Nađa napunila šest meseci do njenog prvog rođendana. I bio sam svo vreme sa njom, nije mi niko pomagao, niti mi je padalo na pamet da sebi olakšavam tu obavezu čestim odlascima kod njene bake i deke, pa da je oni čuvaju. Ne. To mi je bila prilika da vidim neke stvari koje retko koji otac ima priliku, i tada sam bio svestan da će to vreme brzo proći i da mi to niko ničim neće moći da nadoknadi. Znalo mi se desiti, kad je odvedem na vakcinu, da me stidljivo pitaju: “A gde joj je majka?”, pažljivo posmatrajući da li je dete zapušteno, gladno ili ima na sebi neke neobične simptome, jer je, zaboga, samo s ocem, i najčešće s njim. A ja bih se na to ponosno i naglas smejao.
Za blizance 18 meseci
Zakon ne daje mogućnost da oba roditelja koriste porodiljsko odsustvo. Međutim, sve je do roditelja i njihove zajedničke odluke ko će biti uz dete prvih dana.
– Roditelji mogu da se dogovore ko će koristiti porodiljsko odsustvo, s tim da je za prva dva meseca po zakonu obavezno da uz novorođenče bude majka, nakon čega otac može preuzeti brigu o detetu u smislu porodiljskog odsustva – ističe Marko Milisav iz Fonda za dečiju zaštitu Republike Srpske.
On podseća da prema Zakonu o radu Republike Srpske zaposlena majka za prvo i drugorođeno dete ima pravo na godinu dana porodiljskog odsustva, a za blizance, treće i svako naredno dete ima pravo na porodiljsko odsustvo od 18 meseci.
Komentari (0)