Svi vas hvale kako predivno izgledate od kada ste u drugom stanju, a vi se osećate izuzetno neatraktivno, otečeni ste, imate velike oscilacije raspoloženja gojite se neprestano.
Sa druge strane nakon porođaja potrebno je mnogo vremena, često i mnogo napornog rada, da telo koliko toliko vratite u normalu. Osim toga postoji još jedna stvar koja vas itekako može pogoditi, a to je gubitak kose nakon trudnoće.
Hormoni u trudnoći
Dobro vam je poznato koliko su vas tokom trudnoće „izluđivali“ hormoni koji su vas terali da se rasplačete čak i zbog banalnih sitnica. Ali te promene nivoa hormona narušavaju prirodan rast kose, vlasi su u „fazi mirovanja“. Veći nivo hormona čini da kosa ne opada – tačnije barem privremeno pruža utisak da je kosa predivna i gusta za vreme trudnoće.
Međutim, tri meseca nakon porođaja, kada se susretnete sa svim teškoćama sa kojima se novopečene majke sreću, kada pokušavate svaki slobodan trenutak da iskoristite da koji minut odmorite, primetićete da vam kosa odjednom mnogo više opada. Gubitak kose nakon porođaja događa se jer se nivo hormona smanjuje, kao u periodu pre trudnoće. Sve one vlasi koje su bile „u stanju mirovanja“ sada opadaju, te je moguće da će vam se kosa značajno prorediti.
Koliko dugo traje proces opadanja kose nakon porođaja?
Ne brinite naglo opadanje kose nakon porođaja neće trajati zauvek. Ova pojava je privremena i najčešće traje šest meseci – do godinu dana nakon porođaja. Ne treba paničiti iako vam se možda opadanje kose učini strašnim, jer nema potrebe za primenom preparata protiv ćelavosti. Sve će se samo od sebe rešiti kada se hormoni potpuno vrate u normalu, a ako ipak primetite da vam kosa opada i nakon dužeg perioda posetite dermatologa ili lekara, jer je moguće da imate manjak gvožđa u organizmu.
Kako zaštititi kosu od opadanja?
Nažalost, ne možete ništa učiniti kako bi kontrolisali nivo hormona u toku i nakon drugog stanja. Međutim, postoje drugi faktori na koje možete da utičete kako bi smanjili gubitak kose. Evo nekih saveta:
Koristite prenatalne vitamine, naravno u konsultaciji sa lekarom. Nutritivni deficit utiče na kvalitet i kvantitet kose, stoga se potrudite da se hranite zdravo. Osim toga, dodatni vitamini i minerali štite kosu od oštećanja, a ukoliko vam se čini da vam kosa nenormalno mnogo opada konsultujte sa sa lekarom oko uzimanja kompleksa B vitamina.
Izbegavajte korišćenje agresivnih preparata. Farbanje kose, blanširanje i korišćenje drugih hemijskih tretmani, pored učestalog feniranja, peglanja kose ili korišćenja figara, uzrokuju lomljenje kose, ali i opadanje.
Adekvatno hidrirajte kosu – Trudnoća može promeniti teksturu vaše kose, pa zaštitite kosu tako što ćete koristiti manje agresivne šampone, ređe fenirati i koristiti dobre balzame i maske za kosu kako bi nahranili vlas.
Ukoliko vam se čini da vam nakon dužeg vremena kosa i dalje opada u velikom intenzitetu, i to vam predstavlja veliku brigu porazgovarajte sa vašim lekarom. Osim toga razmotrite mogućnost da promenite frizuru, ošišate se tako da vam kosa bar vizuelno izgleda gušće i bujnije.
Komentari (0)