Nedonoščad koja su na rođenju imala vrlo nisku kilažu, imaju manju gustinu kostiju kasnije u životu nego njihovi vršnjaci rođenih na vreme, što može da poveća rizik obolevanja od osteoporoze, poručuju stručnjaci finskog Nacionalnog instituta za zdravlje i socijalno staranje.
Tim kojim je rukovodio dr Peteri Hovi proučio je gustinu kostiju 144 odrasle osobe, koje su rođene pre vremena (u proseku posle 29, umesto 40 nedelja trudnoće) i na rođenju bile teške ispod 1,5 kg, prenosi Rojters.
Nalazi ove grupe upoređeni su sa gustinom kostiju 139 odraslih osoba otprilike istih godina i pola, koje su rođene na vreme i sa normalnom težinom od oko 3,3 kg.
Svi ispitanici su u proseku bili 22,6 godina stari, što je doba kada bi gustina kostiju u organizmu trebalo da bude na vrhuncu. Kod svih je merena gustina kostiju donjeg dela leđa i kukova.
Ustanovljeno je da je kod prevremeno rođenih ispitanika gustina kostiju u obe regije bila niža nego kod onih rođenih na vreme. Kod dve trećine nekadašnje nedonoščadi gustina kostiju je bila tako loša da je njihov rizik od fraktura bio dva puta veći nego kod ispitanika rođenih na vreme.
Dr Hovi je osobama koje imaju smanjenu gustinu kostiju preporučio ishranu bogatu kalcijumom i D vitaminom i redovne vežbe s tegovima kao način da smanje rizik od osteoporoze.
Komentari (0)