Rođena je prva beba na svetu koja ima troje roditelja. Ovo je velilki iskorak i uspeh za američke naučnike, s obzirom da je novoređenče prvi uspešan primer tehnike veštačke oplodnje u kojoj učestvuje troje ljudi, prenosi “BBC”.
Petomesečni Abrahim Hasan ima DNK majke i oca, ali i  deo genetskog koda koji je dobio od donorke jajne ćelije.
Lijev sindrom se ne nalazi u DNK, nego u mitohondrijama. Zbog toga je u donorsku jajnu ćeliju ubačena DNK njegove majke. Nakon toga, jajne ćelije su oplođene spermom njegovog oca. Od pet embriona koji su nastali u ovom procesu, majci je vraćn jedan.
This baby is the first to be born using a new technique that incorporates DNA from three people https://t.co/NaZwUtwJva pic.twitter.com/pBGpTRywna
– New Scientist (@newscientist) 27. jeпj‚eмбaj€ 2016.
Međutim, doktor Zang tvrdi da u ovom slučaju nije načinio etički prekršaj, kao i da da je bio u pravu što je obavio pomenuti zahvat.
Inače, ovaj proces, poznat kao mitohondrijalni transfer, legalizovan je samo u Velikoj Britaniji 2015. godine, ali do sada nijedna druga zemlja nije uvela zakone koji bi omogućili ovaj proces. Sama procedura savetuje se roditeljima koji žele potomstvo, a nose visok rizik od prenošena genetskih oboljenja.
U ovom slučaju, potencijalni prenosnih genetskog oboljenja bila je majka, a par je pre Abrahimovog rođenja izgubio četiri bebe. Kada su se obratili doktoru Zangu za pomoć, on je rešio da pokuša mitohondrijalni tranfer, a proces je išao sledećim tokom: lekar je uzeo jednu jajnu ćeliju od majke, koju je ubacio u zdravu jajnu ćeliju donora, kojoj je prethodno uklonio jezgro, a potom je oplodio sa spermom muža. Takav postupak je urađen sa pet embriona, ali je samo jedan opstao i on je položen u matericu, da bi se devet meseci kasnije rodio zdrav dečak.
Komentari (0)