Juče je zvanično počela prijava roditelja za finansijsku pomoć od 10.000 dinara koja je namenjena deci do 16 godina. Većina roditelja nije imala problema pri prijavi, ali neki roditelji jesu!
Pročitajte pismo koje nam je poslala mama Svetlana Đukić koja je usvojila svoju decu, ali joj je prijava za finansijsku pomoć odbijena je u registru stoji da ona nije zakonski staratelj deteta. Ova mama nažalost nije jedina kojoj je juče prijava za pomoć odbijena.
Foto: Bebac
Tekst prenosimo u celosti:
Drage mame i tate, i svi koji se tako osećate iako možda još uvek niste prigrlili svoje čedo, pišem ono što navire iz mene od jutros kada sam poslala prijavu za najavljenu meru Vlade Srbije – po 10.000 dinara za svako dete do 16. godina starosti.
Provera statusa prijave: „Vaša prijava je odbijena obzirom da u registru niste naznačeni kao zakonski staratelj deteta.” Uokvirena crvenom bojom, rečenica stoji na kao zalepljena na ekranu, gledam i ne verujem, pomislim da je greška. Naravno, razuverila me je kada je ponovo iskočila, kao da mi prkosi.
U tri sekunde mi je proletelo pola života čekanja da suprug i ja postanemo roditelji. Nekako, čovek pomisli da je zaboravio sve patnje, suze, nadanja, iščekivanja (mogao bi to biti poduži niz opisa stanja jednog bračnog para), ali NE, ne zaboravlja se ništa. Tiho se potisne i ušuška u nekoj fioci, u duši, po ključem „ne ponovilo se nikome”.
U zadnjoj sekundi, preplavila su me samo sećanja na dan kada smo ugledali naše anđele na fotografiji u Centru za socijalni rad, nasmejane među narandžastim bundevama. Imali su vesele oči i osmeh, imali su jedno drugo, ali nisu imali mamu i tatu. Emotivno. Zakonski.
Državo Srbijo, u čemu je razlika između biološke i usvojene dece?
Zar su usvojena deca, sa fasciklom dokumenata – Rešenje o Usvojenju, Izvod iz matične knjige rođenih (sa novim prezimenom), JMBG deteta, JMBG usvojitelja majke i oca, zdravstvene knjižice, ovako nevidljiva? Ili im/nam fali još jedan papir (FTP1)??
Razlika postoji u sledećim nazivima koja se danas provlače u rečniku.
Usvojitelj i staratelj – nije isto. Zakonski.
Porodični zakon kaže:
Član 126
(1) Za staratelja se postavlja lice koje ima lična svojstva i sposobnosti potrebne za obavljanje dužnosti staratelja, a pristalo je da bude staratelj.
(2) Za staratelja se prvenstveno postavljaju supružnik, srodnik ili hranitelj štićenika, osim ako interes štićenika ne nalaže drugačije.
Član 104
Usvojenjem se između usvojenika i njegovih potomaka i usvojitelja i njihovih srodnika zasnivaju jednaka prava i dužnosti kao između deteta i roditelja odnosno drugih srodnika.
Član 105
(1) Usvojenjem prestaje roditeljsko pravo roditelja, osim ako dete ne usvaja supružnik ili vanbračni partner roditelja deteta.
(2) Usvojenjem prestaju prava i dužnosti deteta prema njegovim srodnicima, te prava i dužnosti srodnika prema njemu.
Da se lakše mi roditelji razumemo, usvojeno dete ima ista zakonska prava kao i biološko dete. Po usvojenju iz sistema kod Matičara i u Policijskoj upravi briše se prezime biološkog oca i piše prezime oca usvojitelja.
Zašto smo mi usvojitelji onda danas, doživeli ovakvo poniženje, poništavanje nas kao roditelja, zašto su naša deca nevidljiva u tamo nekom registru? Ne znam da li ste nas razdvojili na nekakvim serverima, kao reigistar Roditelja i registar Usvojitelja i ne marim za to kako ćete me nazivati, ali ja sam majka, a moj suprug je otac našoj deci.
Foto: Freepik
Dakle, roditelj i usvojitelj jeste isto. Zakonski.
Dakle, mi nismo staratelji, mi smo usvojitelji pred Zakonom.
Deci smo roditelji. Mi smo im Nebo i Sunce koje su zaslužili.
Sva deca zaslužuju dom, roditelje i Ljubav.
Dok pišem ovo, pitam se da li je ovo slučajna greška, znate ono „ljudski faktor”, da je operater zaboravio da izmeni povratnu poruku. Danas su svi roditelji usvojene dece uznemireni. Valjda te poruke još uvek piše čovek, a ne mašina. Valjda smo još uvek ljudi, od krvi i mesa, prožeti emocijom i empatijom.
Jesmo li?
Na kraju, nije ovde reč o pomoći od 10.000 dinara, nije reč o novcu.
Ovde je reč o nedopustivim greškama jedne države koja mora da resetuje svoj sistem. Neka počne od dece i realne „podrške na delu”.
20.08.2023.
Svetlana Đukić
Komentari (0)