Danas se obeležava dan prevremeno rođenih beba, dan kada su roditelji prevremeno rođene dece, i njihove porodice, posebno emotivni jer se prisećaju na koji način se njihov DIV borio za život
Svaka deseta beba u Srbiji je prevremeno rođena, a pod time se podrazumeva da je na svet došla pre 37 nedelje trudnoće.
Foto: Shutterstock
Prevremeno rođene bebe u Srbiji borave u bolnicama odvojene od svojim mama koje mogu da ih posećuju u toku dana. Na Institutu za neonatologiju u Beogradu poseta roditelja bebama je moguća od 10 do 19 časova dok je na odeljenju intenzivne negde poseta nešto kraća. Roditeljima pored kratkih poseta veoma smeta nedostupnost informacija o stanju njihove bebe koje se daje samo u određenom periodu radnog dana dok, prema rečima roditelja, vikendom i državnim praznicima roditelji uskraćeni za informaciju o zdravstvenom stanju njihove bebice. Ipak, situacija nije ista svuda, a posete se razlikuju od bolnice do bolnice.
Roditelji bez podrške u stanju neizvesnosti
Dok lekari ulažu veliki napor da sa bebom bude sve u najboljem redu, psihološka podrška roditeljima u takvom trenutku nije obezbeđena.
Jedna od mama koje su prošle kroz ovakvu neizvesnost je mama male Ane, devojčice rođene sa u 26. nedelji trudnoće sa porođajnom težinom od 780gr. Zbog nemogućnosti da boravi u gradu u kom je njena beba bila smeštena mama je svaki dan pozivala bolnicu i vrlo često dobijala nepotpune odgovore „Na moje pitanje kako je Ana nisam dobila odgovor. Upućeno mi je kontra pitanje kako meni izgleda moje dete? Sva presrećna što je bez respiratora i bez antibiotika, rekla sam ”Super”, iako se ispostavilo da nije bilo baš tako dobro.”
Foto: Privatna arhiva, beba Ana
Upravo udaljenost roditelja od bolnice u kojoj boravi njihova prevremeno rođena beba je veliki problem u Srbiji jer majke ne mogu često da posećuju svoje bebe. Takođe, u teškim trenucima veoma je bitna podrška okoline, porodice, ali i stručna psihološka pomoć kako bi se roditelji osnažili
Psihološka podrška roditeljima skoro i da ne postoji, a situacija se često pogoršava time što se majke prevremeno rođene dece, koja se bore za život, stavljaju u sobe sa majkama koje imaju zdravu decu. „U GAK-u je možda ta pomoć i najpotrebija, a majke ne dobijaju nikakvu pomoć ” navodi Dragana Popov iz Udruženja roditelja prevremeno rođenih beba Optimistik „U takvim situacijama bi trebalo voditi računa kako ne bi došlo do pogoršavanja psihološke situacije majke.” zaključila je ona.
Uz svoje bebe samo majke koje doje
Uslovi u bolnicama – najveći problem
Roditelji malih divova jedni drugima najbolja podrška
Dragana Popov iz Udruženja “Optimistik” kaže da su roditeljima najveća podrška upravo roditelji koji su kroz istu stvar prošli, koji su iskusili tu neizvesnst, nemoć, čekanje na informacije… Upravo iz tog razloga nastalo je Udruženje koje danas nesebično pruža podršku roditeljima prevremeno rođenih beba.
Danas, na dan prevremeno rođenih beba, imamo samo jednu ljubičastu želju – da mali divovi izrastu u velike i snažne ljude kakvi su njihovi sjajni i hrabri roditelji.
Komentari (0)