Jedna od najčešćih novogodišnjih želja je gubitak viška kilograma. Veruje se da će ukidanje gurmanluka dovesti do zdravijeg tela i bolje linije. Međutim, ako je toliko važno smršati i izgledati bolje, zašto je teško pridržavati se novogodišnje želje? Možda je stvar u tome što dok pokušavamo da smršamo izgubimo zadovoljstvo jela.
Da li je moguće gubiti kilograme i uživati u hrani? Veliki broj ljudi oko nas drži dijete koje podrazumevaju da samo u toku jednog obroka ili jednog dana mogu da jedu šta žele, a uživanje u čokoladi u njima budi osećaj krivice.
Kako francuski roditelji uče svoju decu da uživaju u hrani bez prejedanja?
U Francuskoj je drugačije. Za Francuze, zadovoljsto podrazumeva mnogo više od povremenih trenutaka za uživanje i ono ih usmerava u njihovom delanju. U skladu sa tim, francuski roditelji svoju decu od ranog detinjstva edukuju o ukusu.
Ukus je prolaz ka razumevanju zadovoljstva
Lekcija o ukusu podrazumeva da se deca nauče da vrednuju i razlikuju široku lepezu ukusa u svetu i da pravilno obeduju za stolom. Tokom osmomesečnih istraživanja, ustanovljeno je da edukacija počinje jako rano u porodici a potom se pojačava u predškolskim ustanovama. Tamo se dvogodišnjem detetu formalno servira četvorodelni ručak sa predjelom, glavnim jelom, tanjirom sira i poslasticom.
Lekcija o ukusu budi i stimuliše sva čula koja su u vezi sa umom i osećanjima. Francuski roditelji smatraju da je podsticajno vežbanje važnije od pukog zadovoljavanja osnovnih potreba. Podsticajno vežbanje podrazumeva puštanje muzike, čitanje detetu ali i njegovo masiranje. Krajnji cilj je stimulisanje deteta razvijanjem njegovog razumevanja o onome što mu pruža zadovoljstvo.
Pravilno ponašanje za stolom
Kod Francuza je važno da se deca pravilno ponašaju u društvu. Ukoliko deca znaju kako da se pravilno ponašaju znaće i kako da se prilagode i slažu sa okolinom, što će im pružiti zadovoljstvo. Za razliku od njih, druga društva uče o podsticanju mukotrpnog rada i odbacivanju zadovoljstva. Tako oni, kada konačno dobiju slobodno vreme, preteruju u hrani i piću a potom se osećaju krivim. Međutim, da nisu sebi uskraćivali sitna zadovoljstva svakoga dana, vikendom verovatno ne bi imali potrebu da to odjednom nadoknade kroz preterivanje.
Uporedna istraživanja pokazuju da kada američki roditelji pričaju sa decom tokom obeda, govore o tome šta i koliko treba jesti i kako se ponašati tokom obroka. Italijani podstiču decu da govore šta je to što žele da jedu te tako razvijaju sopstveni ukus. Interesanto je da neke francuske mame veruju da rano stimulisanje dečijeg apetita za mnoga životna zadovoljstva, kasnije odvraća decu sa puta potencijalne narkomanije.
Značaj porodičnih obroka
Prema nedavnim američkim istraživanjima, tinejdžeri koji imaju redovne porodične obroke, imaju bolje odnose sa svojim roditeljima, pa je manje verovatno da će pušiti, opijati se ili drogirati. Okupljenje oko stola sa svojim tinejdžerima najmanje pet puta nedeljno po samo dvadeset minuta, ima trajno pozitivan uticaj na njihovo zdravlje i porodične veze.
U današnje vreme organizovanje zajedničkih porodičnih obroka postaje komplikovano jer je veoma teško pronaći slobodan trenutak žonglirajući između obaveza dece i roditelja. Važno je pomena, da su i nesto ređi pa i kraći zajednički obroci mnogo bolji nego da ih uopšte nema. Istraživanja su potvrdila, da zajednički obroci treba da budu bez ”ometača” (telefon, televizor), jer će se tako lakše izbeći nepotrebno prejedanje.
Francuska ideja lekcije o ukusu je povezana sa pojmom svesnosti. Obe kulture se fokusiraju na davanje sebe u momentu i proživljavanjem istog u potpunosti. Ako želite da uživate u svojoj omiljenoj hrani, neka to bude u potpunosti i bez griže savesti. Uočite jačinu i razlikujte ukuse svakim zalogajem. Postavljanjem ciljeva u Novoj Godini, dozvolite sebi uživanje u sitnim zadovoljstvima.
Deca uče od prvog dana života. Šta će naučiti, najviše zavisi od njihovih roditelja. Ne zaboravite da lični primer roditelja ima najveći uticaj u dečijem životu. Tako da ako u nekim momentima preterujete sa hranom, taj primer će najverovatnije pratiti i vaše dete. Uživajte u malim stavrima i život će biti mnogo lepši.
Komentari (0)