U situaciji kada ne dobiju ono što žele, mala deca često izbacuju salve besa prema onome ko je za to kriv. „Mali tirani” iz razmažene generacije, kako ih zovu zapadni psiholozi, postaju izuzetno nasilni ne samo prema roditeljima nego i prema vaspitačima u vrtiću ili učiteljima kada krenu u prvi razred.
Za ovu pojavu manjka poštovanja prema autoritetu krivi su roditelji jer ne postavljaju granice niti daju jasna pravila dopuštenog ponašanja, tvrdi dr Arik Sigman iz britanskog Kraljevskog društva medicine.
Da bi roditelji vratili autoritet, a deca se naučila određenom ponašanju, neophodno je uvođenje discipline, slažu se brojni stručnjaci.
Disciplina ne podrazumeva kaznu, nego navođenje deteta da prihvati realnost i da ne očekuje u svakom trenutku ispunjenje svojih želja. Tako, na primer, jednogodišnjaci počinju da uče da ne mogu uvek da se ponašaju onako kako bi hteli, ali im još nisu jasna pravila.
Sa dve godine deca počinju da slede jednostavna pravila, dok sa tri godine mogu da reše i malo komplikovanije zahteve kao što je stajanje u redu, poslušnost u odnosu na odrasle, izbegavanje opasnosti…
Veliki broj disciplinskih aktivnosti odnosi se na rutinska ponašanja koja najmlađima stvaraju osećaj sigurnosti kod kuće. Ta rutina odnosi se na vreme za obroke, spavanje, odmaranje, kućne obaveze i igru. Rutina deci obezbeđuje prijatnost u kojoj znaju šta i kada mogu da očekuju.
Komentari (0)