U Srbiji je u toku edukativna kampanja “Roditelj plus = batine minus”. Ova kampanja je specifična po tome što ima za cilj promovisanje uspešne roditeljske prakse – vaspitanje bez batina. Do sada je u kampanju uključeno preko 4000 roditelja, mama, baka, tata, deka… koji su potpisali Deklaraciju roditelja Srbije. Među njima su i Aleksandar Đorđević, proslavljeni košarkaš i selektor košarkaške reprezentacije, njegov otac, Bata Đorđević, Miroslav Ivanović, tata Ane Ivanović, poznati glumac Boda Ninković, novinari Miša Stojiljković, Dušan Čavić i Dušan Šaponja i Zoran Stanojević.
– Pozvali smo roditelje da podele svoje iskustvo u vaspitanju dece bez batina. Previše se troši energije da se ne zabrani roditeljima da vaspitavaju batinama decu. Hajde da utrošimo delić te energije da pomognemo roditeljima savetima kako da vaspitavaju dete bez „vaspitnih ćuški” – kaže Saša Stefanović iz Mreže organizacija za decu Srbije (MODS), koja je organizator kampanje.
Kako tvrde organizatori, od roditelja koji su spremni da podele svoje iskustvo, mogu se čuti zanimljive priče i predlozi kako da se reše neke situacije. Tako se, na primer, od roditelja može čuti da se štekeri, koji mogu biti opasni po život male dece, mogu zatvoriti plastičnim štitnicima; da se oštre ivice stolova takođe mogu zaštiti; da se soba za igru male dece može prilagoditi tako što se izbaci stočić iz dnevne sobe i tako napravi malo više mesta za igru. Neki od roditelja su upozorili da dete treba čvrsto držati za ruku iznad zgloba kad se prelazi ulica; da terasa stana treba da bude zatvorena ako ste sami sa malim detetom; da vas ne ostavljaju same dok dojite dete sa drugim detetom koje slobodno skakuće sa svoje dve godine i istražuje stan.
Postoje i druge mnogo uspešnije metode vaspitanja u odnosu na batine
-Od roditelja smo takođe čuli, mada nije problem ni da se uključe i stručnjaci svojim savetima, da deca, iako mala, nisu toliko ili nisu uopšte nerazumna da ne mogu da vas shvate. Prva veza i komunikacija sa detetom je emotivna. Dete reaguje na vaš dodir, vaše prisustvo, vašu boju glasa, na intenzitet glasa, mimiku lica, govor tela. I u svetu odraslih, zapravo, najveći deo poruka primamo neverbalno. Pratimo govor tela sagovornika, glas, mimiku. Ne verujemo baš svemu što čujemo već proveravamo da li se sagovornik ponaša u skladu sa onim što nam priča. Naš glas, zabrinut ili strog izraz lica, tužno ili srećno lice, zagrljaj sve nam to stoji na raspolaganju pri vaspitanju dece. Ako je detetu život ugrožen, onda roditelji čine sve da spreče da se dete ne povredi – ne udaraju ga, ne kažnjavaju ga – kaže Stefanović.
Problem sa fizičkim kažnjavanjem je što svaki put kada ga primenjujemo ono mora da bude većeg intenziteta da bi postiglo efekat. I tako se dolazi do sive zone koja može da preraste u nasilje. Ne mora, ali može. Kod većine roditelja neće. Ali, nemojmo da ohrabrujemo roditelje da vaspitavaju decu batinama. Hajde da se potrudimo i kao roditelji razmenimo načine kako da vaspitavamo i odgajamo našu decu bez batina.
Iskustva roditelja:
Mama Dragana:
“Ne bijem svoje dete i ne osećam se nemoćno zbog toga. Veoma sam srećna u svom roditeljstvu i mnogo roditelja koje lično poznajem takođe ne tuku svoju decu koja su vrlo lepo vaspitana, disciplinovana i koji jesu za svoju decu autoritet. I ne, nije nam se baš svima zalomilo tako da su nam deca rođena takva, u to ne verujem. Ali verujem da je roditeljima potrebna pomoć da saznaju i za druge načine, da im se da odgovor na pitanje: gde grešimo i kako drugačije… Zašto se niko ne bavi tim pitanjima, nego glupostima kao što je oduzimanje dece?”
Tata Vojislav:
“Ja nikada, nikada nisam udario svoje, a ni tuđe dete. Jedini put kada sam svom detetu rekao da ću da ga izmlatim ako me sledeći put ne posluša u sličnoj situaciji je bilo kada je ta njena neposlušnost dovela do toga da padne niz stepenice na ulazu u stari podzemni prolaz. Da, one oštre, mermerne stepenice kakve se često pojavljuju po filmovima kada ne znaju kako da se reše nekog junaka ili glumca koji neće više da glumi i slično. Toliko sam se uplašio tada i zapretio iz očaja.
Rasplakala se tada, na samu pretnju, a ja od tada nisam nikada ni zapretio. Ima tome 4 godine…
Ne, nisam savršeni roditelj. Daleko sam od toga i ne znam recept za to. I nadam se da će tako i ostati. Niko nije savršen. Nije ni loš roditelj onaj koji tuče, ali…
Evo nekoliko zamenskih glagola i glagolskih sintagmi: objasniti, vratiti, nagraditi, zabraniti, opet objasniti, ubediti, pustiti da vidi kako treba i kako ne treba, zagrliti, provoditi vreme, pričati, šetati, gledati film, igrati igricu, raditi domaći, pevati, crtati, slikati se (moj omiljeni), pokloniti….”
Autor ovog teksta je Mreža organizacije za decu Srbije (MODS)
Komentari (0)