Asertivna komunikacija podrazumeva poštovanje sopstvenih prava i potreba, kao i poštovanje prava i potreba vašeg deteta.
Foto: Canva
Neki od primera koje možete primeniti ukoliko vaše dete ima izazov u komunikaciji sa vršnjacima, bilo da je napadnuto od strane všrnjaka ili pak predstavlja dete sa izazovima u ponašanju.
Kako da razgovaram kada moje dete trpi vršnjačko nasilje?
„ Ako tebe neko maltretira, mi ćemo to rešiti na način koji pokazuje poštovanje prema svima, ali i čuva tvoju sigurnost.”
Kako da razgovarate ako vaše dete izražava nasilno ponašanje prema drugoj deci?
Asertivna komunikacija podrazumeva izražavanje sopstvenih osećanja i stavova, postavljanje granica, ali istovremeno pruža otvorenost za dijalog i saradnju u rešavanju problema. Ovaj pristup pomaže u očuvanju odnosa između roditelja, kao i između roditelja i dece sa izazovima u ponašanju.
Inicijalni razgovor između roditelja
Roditelj 1: “Hteli smo da razgovaramo sa vama o nečemu što smo primetili. Čuli smo da vaše dete maltretira vršnjake, i jako nas to zabrinjava. Hteli bismo da razumemo šta se dešava i kako možemo zajedno rešiti ovu situaciju.”
Roditelj 2: “Hvala vam što ste došli razgovarati o ovome. Takođe smo primetili neke promene u ponašanju našeg deteta. Hajde da radimo zajedno na rešenju ovog problema.”
Postavljanje granica
Roditelj 1: “Razumemo da deca imaju nesuglasice, ali nije u redu da neko maltretira druge. Molimo vas da razgovarate sa svojim detetom i postavite mu granice u vezi s tim ponašanjem. Naša deca zaslužuju sigurno okruženje.”
Roditelj 2:
“Potpuno vas razumemo i slažemo se da ovo treba rešiti. Razgovaraćemo sa našim detetom i postaviti mu jasne granice. Ako primetite bilo kakve promene u budućnosti, slobodno nas obavestite.”
Foto: Canva Ponovni susret nakon nekog vremena
Roditelj 1: “Želeli smo da vidimo kako ide sa vašim detetom i situacijom u školi. Nadam se da smo zajedno uspeli rešiti problem. Ako se i dalje javljaju problemi, molimo vas da nas obavestite, želimo da radimo na tome zajedno.”
Roditelj 2: “Hvala na vašoj podršci i razumevanju. Našem detetu smo jasno stavili do znanja da takvo ponašanje nije prihvatljivo. Nadamo se da se situacija neće ponoviti, ali ako se desi, svakako ćemo vas obavestiti i tražiti vašu pomoć.”
Obraćanje detetu koje manifestuje agresivno ponašanje kada su u pitanju vršnjaci
“Osećam se povređeno kada se tako ponašaš prema drugoj deci. Molim te, pokaži malo više tolerancije i poštovanja i podeli sa mnom šta te muči.”
“Zabrinut/a sam kada se ovo ponavlja. Molim te, pomozi mi da rešimo ovu situaciju na miran način.”
“Hvala na tome što deliš svoje misli sa mnom i razumem tvoje mišljenje, ali imam drugačiji pogled na ovo pitanje”
“Volim te i cenim tvoje mišljenje, ali mislim da je važno postaviti granice. Molim te, poštuj moju granicu u vezi sa ovim.”
Komentari (0)