Roditelji dece sa invaliditetom skoro devet godina vode bitku za donošenje zakona „Roditelj-negovatelj”, koji je još 2017. godine trebalo da bude usvojen.
Prikupljena je 61.000 potpisa, a kako portal 021.rs saznaje od brojnih roditelja koji im se obraća, na tom polju gotovo četiri godine nije bilo pomaka. Potpisi su ostali samo na papiru. Nasuprot tome, sve zemlje u okruženju su ovaj zakon donele.
Foto: Freepik
U nadležnim ministarstvima više od dve nedelje ćute i na ova pitanja 021.rs, i prebacuju odgovornost jedni na druge. Ministarstvo za rad zapošljavanje boračka i socijalna pitanja na Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju, koje poručuje da u ovom slučaju nije nadležno.
Odgovorio je samo Pokrajinski sekretarijat za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova, da bi ovo pitanje trebalo da bude obuhvaćeno izmenama Zakona o socijalnoj zaštiti.
– S obzirom na to da su u radnim grupama za donošenje i/ili izmene zakona i zaposleni iz Sekretarijata, naša saznanja su da će ovo pravo biti obuhvaćeno izmenama Zakona o socijalnoj zaštiti. U ovom momentu, nemamo informaciju o vremenskom okviru usvajanja ovih izmena i samom sadržaju. Prema našim saznanjima, prava roditelja dece sa invaliditetom u formi zakona nisu u proceduri donošenja – navode za 021.rs u ovom Sekretarijatu, uz napomenu da u njihovim ingerencijama nije donošenje i izmena postojećih zakona.
U Srbiji živi nekoliko hiljada dece sa invaliditetom kojoj je potrebna stalna nega, zbog čega su roditelji sprečeni da rade, te nemaju dovoljno prihoda. Zakon „Roditelj-negovatelj” bi trebalo da omogući da roditelji imaju ista prava kao hranitelji, kako decu ne bi morali da daju trećoj osobi.
Komentari (0)