Prema rečima Ranke Savić, predsednice Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata Srbije, predlog je veoma dobar i u svakom slučaju nijedno radničko udruženje neće biti protiv toga.
– Smatram da radnici u Srbiji imaju veliki broj prekovremenih sati i za to naravno nisu plaćeni, tako da nisam baš sigurna da će se gazde rado složiti s tim. Nema poslodavca koji danas dozvoljava odsustvo zaposlenih zbog radničkih sportskih igara, a da ne govorimo o pohađanju seminara ili sindikalnih škola. Sada je teško dobiti u te svrhe samo slobodan dan, a kamoli kao ranije, da je to odsustvo i plaćeno – kaže Savić.
Izvor: Pixabay
Nebojša Atanacković, predsednik Unije poslodavaca Srbije, smatra da je to inicijativa koja bi mogla da bude eventualno stavljena na dnevni red tek u zakonskim promenama sledeće godine.
– Mislim da bi trebalo ovaj predlog staviti kao jednu od mogućnosti koju bi pojedine firme praktikovale, ali ne bi trebalo da važi za sve. Takva povlastica ne postoji ni u jednom zakonodavstvu. Sada mnoge firme daju za rođenje deteta, na primer, ne samo zakonskih pet dana, nego po dogovoru i više. Smatram da ne bi bio problem da to bude neplaćeno odsustvo i da postoji samo kao potencijalna mogućnost – navodi Atanacković za Novosti.
Atanacković naglašava da svi poslodavci treba da se trude da odnos između zaposlenog i poslodavca bude što humaniji i da to ne treba propisima da se uređuje. Prema njegovom mišljenju, trebalo bi da dečiji rođendan bude na spisku onih dana koji mogu da budu ili plaćeni ili slobodni.
Foto: Pixabay
Darko Marinković, profesor sociologije rada i direktor Centra za industrijske odnose, smatra da bi poslodavci i država podržavanjem inicijative o slobodnom danu za rođendan dece na simboličan način podstakli porodični život i rađanje.
– Roditelji bi se i bez toga snašli i proslavili, ali je podrška izuzetno važna. Uslovno rečeno, to je sitnica koja će doprineti međusobnom poverenju najpre između gazde i zaposlenih – kaže Marinković.
Izvor: 021.rs
Komentari (0)