Broj žena u svetu koje dobiju prvo dete između 30. i 39. godine udvostručio se u poslednjih 15 godina, dok je broj onih koje rađaju sa 40 godina utrostručio.
Za ovu pojavu ima mnogo razloga, a najčešće se radi o ženama koje teže zbog postizanja sopstvenih ciljeva odlažu materinstvo. Ipak, žene koje razmišljaju o trudnoći nakon 35. trebalo bi da znaju koji su faktori rizika kasnog rađanja.
Plodnost opada s godinama
U godinama između 20. i 25, plodnost žene dostiže svoj vrhunac, a nakon 30. počinje da se smanjuje. Ova pojava vezana je za ređu ovulaciju.
Veća verovatnoća abnormalnosti
Jedna od najčešćih hromozomskih anomalija koja se javlja zbog starije dobi majke je Daunov sindrom. Svaka žena se rađa sa svim jajnim ćelijama koje će ikada imati. Kako žena stari, stare i jajne ćelije. Nažalost, jajne ćelije ponekad mogu da uzrokuju probleme samo zbog svoje starosti. Rizik kod žena od 25 godina da rode dete sa Daunovim sindromom iznosi jedan prema 1.250, za 35 godina staru ženu jedan prema 378; a za 45 godina staru ženu jedan prema 30.
Na sreću, medicina je dovoljno uznapredovala da postoje metode testiranja hromozomskih abnormalnosti u ranim fazama trudnoće. Alfa-fetoprotein test je test uzorka krvi koji se obično radi između 16. i 18. nedelje trudnoće, i to ne samo ženama starijim od 35 godina. Izrazito nizak nivo tog proteina može da ukazuje na povećan rizik od Daunovog sindroma ili hromozomske abnormalnosti.
Rizici kasnog materinstva
I za majku nakon 35. godine života i dete, postoje rizici. Za majku se povećava se rizik od trudničkog dijabetesa, preeklampsije i vaginalnog krvarenja, dok su detetu veće šanse da se pojave poremećaji placente, niska porođajna težina, prevremeni porod i pobačaj.
Placenta previa je poremećaj kada placenta delimično ili potpuno zatvori grlić materice, a abruptio placenta kada se deo placente odvoji od materice pre porođaja. Oba poremećaja mogu da uzrokuju ozbiljna krvarenja tokom porođaja, što može da ugrozi i majku i dete. Srećom, komplikacije se uglavnom sprečavaju carskim rezom.
Bez obzira na godine žene, većina spontanih pobačaja dešava se u prvom tromesečju trudnoće. Kod žena u dvadesetim godinama rizik od pobačaja iznosi između 12 i 15 odsto, dok je kod žena u četrdesetim taj nešto povećan i iznosi 25 odsto.
Prednosti majčinstva nakon 35.
Ako se svi zdravstveni rizici ostave na stranu, biti mama posle 35. godine donosi mnogo mentalnih i psihičkih prednosti. Žene koje su odlagale majčinstvo zbog karijere ili nekih drugih ciljeva u životu mogu biti bolji roditelji zbog zrelosti i stabilnosti.
Komentari (0)