Žene su najizloženije depresiji u reporoduktivnom dobu, a okidač za razvoj simptoma osetljivijih žena može biti i rođenje deteta.
Autori studije naglašavaju da su mnoge dosadašnje studije dovele u vezu trudnoću, omega-3 masne kiseline i hemijske reakcije koje omogućavaju oslobađanje regulatora raspoloženja - hormona serotonina.
S obzirom na to da se omega-3 masne kiseline prenose sa majke na fetus tokom trudnoće i ugrađuju se i u majčino mleko tokom dojenja, nivo omega-3 masnih kiselina kod žena se tokom trudnoće smanjuje i ostaje snižen barem 6 sedmica posle porođaja.
Kada je u pitanju reumatoidni artritis, švedska studija rađena na ispitanicama rođenim od 1914. do 1948. godine proučavala je uticaj unosa omega-3-masnih kiselina na rizik od reumatoidnog artritisa, bolest mišićno-koštanog sistema.
Studija, objavljena u časopisu “Annals of the Rheumatic Diseases”, je pratila ispitanike u više navrata, prilikom čega su oni ispunili ankete koje su uključivale detaljan opis prehrambenih navika, telesne aktivnosti, učestalost konzumacije pojedinih namirnica uključujući unos masnih (losos, sardine, račići, Jakobove kapice) i mršavih (bakalar, brancin) riba.
Rezultati studije ukazuju da su ispitanici koji su ribu konzumirali više od jednom sedmično smanjili rizik od artiritisa za 29 odsto u odnosu na one ispitanike koji to nisu činili u istom periodu.
Takođe, stručnjaci su uočili da su osobe koje su ređe konzumirale ribu pretežno bile pušači.
Komentari (0)