Prehlada i grip su respiratorne bolesti, koje najčešće uzrokuju virusi. Obično se javljaju u isto vreme, kada su niže temperature, ili nakon naglih temperaturnih promena, pa zbog toga često dolazi do zabune da je reč o istoj bolesti.
Najznačajnije razlike su izraženost simptoma i dužina trajanja bolesti. Prehlada ima manje izražene, tačnije blaže simptome, dok grip obično ima izraženije i jače simptome i potencijalno je mnogo opasniji.
Simptomi
Prehlada traje svega nekoliko dana, najviše nedelju dana. Grip može da potraje i do dve-tri nedelje. Lečenje je nešto drugačije, jer je kod gripa obavezna upotreba lekova koje je lekar propisao.
Glavni simptom po kojem možete da odredite da li se radi o prehladi ili gripu je po načinu na koji se javlja bolest. Obično se u slučaju prehlade bolest postepeno javlja. Dete nema temperaturu ili je samo blago povišena, nema ni glavobolju, ali je nos zapušen ili jako curi. U slučaju gripa, bolest se iznenada javlja, sa mnogo izraženijim simptomima: visoka temperatura, groznica, glavobolja, bolovi u mišićima, umor i gubitak apetita. Kod meksičkog gripa su izraženi i stomačni problemi, dijareja i povraćanje.
Lečenje prehlade i gripa
Obezbedite detetu dovoljne količine voća i povrća koji sadrže vitamin C. U slučaju i prehlade i gripa, važno je da se dete što više odmara, pije dovoljno tečnosti i unosi vitamine, tačnije, da odleži dok bolest ne prođe. Vakcina se preporučuje ukoliko se očekuje veća epidemija gripa, a u slučaju meksičkog gripa, vakcinu bi trebalo primiti u roku od 48 sati nakon dijagnoze.
Sa lekarom se konsultujte bez obzira na to što vam se možda čini da se kod deteta radi o običnoj prehladi. Treba da znate da simptomi nekada mogu iznenada da se pogoršaju. Baš zato je važno da odvedete dete lekaru. U slučaju otežanog disanja, povišene temperature, glavobolje i upale grla, odmah idite lekaru, koji će detetu da da odgovarajuću terapiju. Ukoliko su simptomi prehlade ili gripa i dalje prisutni nakon nekoliko dana ili se čak pogoršavaju, posetite lekara što pre. Prehlada obično ne dovodi do ozbiljnih zdravstvenih problema, ali grip može da izazove upalu grla ili pluća i bronhitis.
Antioksidansi
Antioksidansi, među kojima je najpoznatiji C vitamin, koriste se zbog sprečavanja širenja infekcije i oštećenja ćelijskih struktura. Organizam najbolje može da ga iskoristi iz kapsula sa postepenim oslobađanjem, jer se iz običnih tableta usvoji samo oko 50-60 miligrama, a ostatak se izluči iz organizma. Kora vrbe je bogata salicilatima, jedinjenjem koje je iste strukture kao i „aspirin”, prvi i najpoznatiji lek. Zbog toga je njeno dejstvo korisno u cilju smanjenja telesne temperature, bolova i upalnih procesa.
Lečenje obične prehlade
Obična prehlada podrazumeva infekciju i upalu sluznica u nosu i grlu. To je virusno oboljenje, pa nema svrhe da koristite antibiotike jer se koriste kod bakterijskih infekcija. Simptomi kao što su crvenilo i bol u grlu mogu da budu prvi znaci prehlade. Čaj žalfije može da se koristi za ispiranje grla, a takođe su delotvorni i propolis, ehinacea, žalfija u vidu spreja ili septoleta, odnosno tableta za sisanje. Bolni zglobovi, drhtavica, začepljenje nosnih puteva i sekret iz nosa i glavobolja su uobičajeni nastavak ako organizam ne uspe da savlada virus u početku. Zato je korisno da se ojača organizam preventivnim uzimanjem ehinacee.
Komentari (0)