Najčešće kada rešimo da renoviramo životni prostor, vrlo malo pažnje posvećujemo rasveti, što je jedna od ključnih grešaka. Za uređenje stana korisnije je fokusirati se na osvetljenje, to jest na utisak koji želimo da postignemo u konkretnoj prostoriji, nego na biranje boja i nameštaja. Stvari koje pažljivo treba da kombinujete da biste postigli željeni rezultat su prirodno osvetljenje stana, veštačka rasveta i boje. Tek prava kombinacija ova tri faktora će doprineti tome da vaš prostor zablista u punom sjaju.
Kako na prirodnu orijentaciju stana i svetlost koju na taj način dobijamo ne možemo da utičemo, valja se potruditi oko druga dva faktora. Svaka od prostorija u stanu ima svoju specifičnu namenu, te je tako treba tretirati i u odnosu na osvetljenje. Većina nas rasvetu prostora svodi na jedan centralni izvor svetlosti na plafonu, uz još neku stonu ili podnu lampu. Naravno da tu ne treba završiti priču, to je tek početak. U zavisnosti od dimenzija prostora, namene, visine plafona, nameštaja, obrade zidova i onoga što želite da naglasite, napravite odluku o vrsti i rasporedu svetiljki.
Sobe sa visokim plafonima ponosno mogu da ponesu raskošni kristalni luster i da zasijaju punom svetlošću poput balske dvorane, ali isto tako mogu da se uz nekoliko različitih malih lampi pretvore u intimne, udobne tople ambijente savršene za uživanje u čitanju ili muzici.
Rasvetom možete naglasiti pojedine detalje prostora poput biljaka, slika ili baciti akcenat na obradu zidova. Osvetljenje možete uvesti i u nameštaj, tako što ćete ga ugraditi u police sa knjigama, postaviti ga na pod, u vidu diskretnih led traka…
Pri odabiru rasvete za vaš stan sledite neke od sledećih saveta:
1. Na neravne, loše izgletovane plafone ili zidove nikad ne postavljajte plafonjere i zidne lampe koje svetlo usmeravaju ka tim površinama – svaka neravnina i brazda će biti još naglašenija
2. Halogene svetiljke ne koristite na radnom stolu, blizu očiju, jer su veoma nezdrave za tu namenu
3. Ukoliko kupujete svetiljke koje nisu od renomiranih proizvođača, neka njihova kućišta budu u tamnoj boji, kako ne bi potamnela od toplote
4. Ukoso bačen snop svetlosti naglasiće reljefnu površinu zida
5. Ukoliko je prostorija jako osvetljena, izbegavajte da se u njoj nađu beli zidovi i sjajan nameštaj
6. Prostorije sa tamnim i mat zidovima će upijati svetlost, te je u tim slučajevima potrebno koristiti veći broj rasvetnih tela
Imajte na umu da lošim osvetljenjem možete da pokvarite čak i najlepši ambijent opremljen dobrim i kvalitetnim nameštajem, dok će dobro postavljena rasveta umanjiti nedostatke u prostoru i učiniti ga lepšim.
Koristite dimere
Rasveta bi u svakoj prostoriji trebalo da bude fleksibilna, jer će se na taj način lako prilagoditi različitim potrebama ukućana. Kombinujte nekoliko različitih izvora svetlosti, koje ćete paljenjem i gašenjem prilagoditi svakoj konkretnoj situaciji, ili za regulaciju nivoa osvetljenosti koristite prigušivače svetla, to jest dimere.
Komentari (0)