Svakog oktobra u svetu se nose ružičaste mašnice, simboli borbe protiv raka dojke. Iako je to jedan od najrasprostranjenijih oblika kancera, deluje da o njemu žene i dalje malo znaju. Medicina je na tom polju veoma napredovala, pa se rani stadijumi tog oblika raka veoma uspešno leče, ali upravo na tom polju zakazuje odgovornost žena prema sopstvenom zdravlju.
Važne informacije o raku dojke
Dojka se sastoji od žlezdanog i potpornog tkiva, a najveći broj karcinoma javlja se u kracima žlezdanog tkiva usmerenim prema pazušnoj jami.
On nastaje kada normalne ćelije žlezdanog tkiva mutiraju, počnu nekontrolisano rasti i uništavati okolne zdrave ćelije.
Do danas nije poznat uzročnik raka dojke, ali je u velikom broju slučajeva nasledan. Za sve nasledne tipove, odgovoran je neki od dva gena BRCA-1 i BRCA-2, od kojih prvi može biti odgovoran i za rak jajnika.
Kako obaviti samopregled?
Sve žene starije od 20 godina trebalo bi jednom mesečno da rade pregled dojki i to neposledno posle završetka menstrualnog krvarenja.
– Stati ispred ogledala i ruke držati opuštene pored tela. Pažljivo razgledajte dojke, proverite da li su simetrične, bez udubljenja, promena na koži ili bradavicama. Isti postupak ponoviti sa rukama podignutim u vis.
– Nežno pritisnuti bradavice i proveriti da li se pojavljuje bilo kakav iscedak.
– Leći na leđa, ispod levog ramena staviti jastuk, a levu ruku ispod glave. Prepipati desnom rukom kružnim pokretima unutrašnju polovinu leve dojke, pokretima odozgo prema dole i od spoljne strane ka sredini. Isto ponoviti i sa desnom dojkom.
Ne odlažite samopregled !
Iako o značaju samopregleda za ranu dijagnostiku postoje oprečna mišljenja u stručnoj javnosti, ni jedan lekar vas neće posavetovati da odlažete samostalno pregledanje dojki. Ukoliko primetite bilo kakav iscedak, kvržicu, udubljenje, otok ili deformaciju na bradavici, dojci ili pazušnoj jami, obavezno se obratite lekaru!
Takođe, bez obzira na to što samopregled obavljate redovno i ne primećujete bilo kakve promene, jednom godišnje radite mamografiju, koja je jedan od najpouzdanijih metoda dijagnostike raka dojke.
Tu ne smete praviti izuzetke, jer je jedna godina za razvoj raka ogroman period koji vam može promeniti život.
Šta ako je nalaz pozitivan?
Kod raka dojke primenjuje se nekoliko koraka u lečenju: hemoterapija, terapija zračenjem, hirurško lečenje, lečenje hormonalnim tabletama.
U zavisnosti od vrste raka dojke, njegovog stadijuma rasprostranjenosti, kao i mogućnosti postojanja metastaza, redosled ili izostavljanje neke od terapija varira od žene do žene.
Komentari (0)