Više vam nisu nedostupne čak ni „Gučijeve”, „Armanijeve” i „Bosove” stvari. U evropskim metropolama već su počele prednovogodišnje rasprodaje, garderoba je snižena čak za 40-70 odsto. Spakujte, se putujte i šopingujte. Predlažemo vam idealne destinacije.
Čim su nam pre skoro godinu dana ukinute vize, ponovo su u prvi plan iskočile stare dobre šoping ture. Domaće turističke agencije uvrstile su u ponudu aranžmane i vikend-ture do atraktivnih evropskih metropola, koje su prava meka za kupoholičare, naročito u periodu decembarskih i januarskih sniženja. Obiđete omiljeni grad i dobro pazarite, a mi vam otkrivamo u kojim tržnim centrima u Budimpešti, Beču, Istanbulu, Trstu i Solunu su najveći popusti.
BUDIMPEŠTA – MAĐARSKA
U najpoznatijim tržnim centrima u mađarskoj prestonici za vreme prednovogodišnjih sniženja možete kupiti odeću po cenama čak tri puta nižim nego u Beogradu. U šoping centrima „Arkad”, „Vestend siti senter” (Westend City Center) i „Mamut” pronaći ćete odeću popularnih robnih marki „ejč end em” (H&M), „hjumanik” (Humanic) i „njujorker” (New Yorker). Ne propustite ni da posetite čuvenu „Ikeu”, švedskog proizvođača nameštaja, u blizini železničke stanice „Keleti”, jer tamo po povoljnim cenama možete kupiti zanimljive sitnice za kuću. Obiđite i prodavnice koje se nalaze između ulica Andraši, Rakoci i Vaci, ali imajte u vidu da pojedine radnje vikendom ne rade.
Povratna vozna karta Beograd-Budimpešta staje svega 26 evra.
BEČ – AUSTRIJA
Beč nije samo grad valcera, balova i prelepe arhitekture već je i odlično mesto za šoping, posebno u decembru kad počnu novogodišnja sniženja. Svi turisti tradicionalno pohrle u kupovinu u čuvenu Marijahilfer štrase, gde su po pravilu najveća sniženja. U istoj ulici nalaze se velike robne kuće i internacionalni trgovinski lanci. Južno od Beča nalazi se i najveći šoping centar u Evropi „Šoping siti sid” (Shopping City Süd), u kom se nalaze poznati brendovi poput „zare”, „manga”… Obavezno posetite i autlet tržni centar „Parndorf”, u blizini austrijske prestonice, u kom je roba stalno snižena za 30-70 odsto. Ne zaboravite i da je radno vreme prodavnica u najpoznatijim bečkim šoping ulicama radnim danima 9-18.30 h, a subotom 9-17 h.
Posetu austrijskoj prestonici iskoristite i da obiđete velelepne palate moćne porodice Habzburg – dvorce Hofburg i Šenbrun, kao i čuveni Veliki točak u parku Prater. Kao i Njujork, i Beč možete razgledati džogirajući ili trčećim korakom zajedno s vodičem jer „Viena sajtdžoging” nudi čak 10 različitih turističkih ruta.
ISTANBUL – TURSKA
I onaj ko nikad nije bio u Istanbulu čuo je za Kapali čaršiju, čuveni turski bazar u kom možete naći sve od igle do lokomotive. U okviru ovog centra koji podseća na pravi lavirint postoji čak 4.400 radnji, a u njima posebno povoljno možete naći zlato i odevne predmete od kože. Svi odevni predmeti su jeftiniji nego u Srbiji i u vreme kad nisu sniženja. Zlatno pravilo za kupovinu u Turskoj glasi – cenkajte se. Prvobitan iznos koji će vam prodavac reći za traženu robu najmanje je dvostruko veći od realnog. Zbog toga vešto pregovarajte jer Turci važe za najspretnije trgovce na svetu. Ispred nekih radnji čak stoje napadno ljubazni animatori, koji vas jednostavno vuku za rukav da uđete u radnju i pazarite kod njegovog gazde. Reč „dama” znaju da kažu na svim jezicima, a kad uđete u radnju, odmah prepoznaju odakle ste. U vašem slučaju uslediće konverzacija na gotovo čistom srpskom.
Ako pak želite da kupite brendiranu garderobu, posetite aveniju Istiklal u blizini trga Taksim. Kvalitetne kožne jakne i tašne naći ćete u radnjama u blizini Aja Sofije, glavne atrakcije Istanbula.
TRST – ITALIJA
Pre dvadesetak godina važilo je vrlo prosto pravilo – ko ode u Trst a ne kupi bar jedan par „levis” farmerki, kao i da nije odlazio. Odmah nakon vizne liberalizacije ova krilatica ponovo je počela da važi, s tim što se sada šoping iz samog grada preselio u okolne autlet centre, gde se po nižim cenama mogu pazariti odevni komadi poznatih robnih marki. Glavna šoping ulica u Trstu je Korzo, s tim što većina agencija sada u ponudi ima kombinovanu turu za Veneciju i Trst. Najčešće se obilaze autlet centri „Palmanova” i „Noventa di Pijave” u blizini Venecije i „Tori d’Europa” u okolini Trsta. Kratak predah napravite na trgu Ponte Roso, koji je smešten duž Velikog kanala i prepun je kafanica. Kako kaže lokalno stanovništvo, tamo se pravi „lili”, najbolja kafu na svetu.
SOLUN – GRČKA
Čitav grad je jedan veliki šoping centar. Najpopularnije radnje nalaze se u ulicama Nikis, Tsimiki i Egnatija, gde dobre farmerke na sniženjima možete da nađete za 10 evra, a zimsku jaknu za oko 25 evra. Obavezno obiđite i tržni centar „Mediteraneo kosmos”, udaljen svega desetak kilometara od centra Soluna. Osim što pazare kvalitetnu kožnu obuću i odeću, bunde i ostale predmete od krzna, mnogi turisti koji dođu u Solun obavezno obiđu i gradsku pijacu zbog odličnog maslinovog ulja i začina. Dok boravite u Solunu, iskoristite priliku i posetite Belu kulu, Galerijevu kapiju i crkvu svetog Dimitrija.
Komentari (0)