Nakon rođenja deteta, mnogi roditelji trude se da im kuća bude gotovo sterilno čista jer smatraju da je to dobro za zdravlje bebe. Ipak, ni u tome ne treba preterivati.
Ribanje podova, čišćenje i pranje igračaka kojima se mališani igraju, sklanjanje dece od životinja zbog straha od životinjskih dlaka… većina roditelja radi sve, ili barem neku od ovih stvari. Ako ste među njima, možda bi trebalo da prestanete – stručnjaci kažu da izlaganje dece alergenima i bakterijama u najranijem dobu pomaže jačanju imunog sistema, čime se umanjuje rizik od alergije i astme u kasnijem životu.
Prilikom sprovođenja istraživanja, analizirano je zdravstveno stanje 467 mališana, od rođenja do tri godine. Deci su rađeni alergo-testovi svake godine, a naučnici su ispitali i prisustvo alergena i bakterija u kućama mališana.
Ne treba odmah da vadite vlažne maramice, ako dete isprlja ruke
Rezultati studije iznenadili su istraživače – deca koja su imala najviše kontakta sa životinjama, ali i bubašvabama do prve godine života, ređe imaju alergijske reakcije od dece koja nisu izložena ovih alergenima. Zapravo, mališani koji nisu imali kontakt sa životinjama i insektima tri puta češće imaju alergijske reakcije.
Nakon ovih rezultata, naučnici su zaključili da izloženost dece bakterijama, i to u najranijem dobu, takođe umanjuje rizik od alergija. “Ne kažemo da roditelji ne treba da čiste kuću i da ‘neguju’ bubašvabe, ali rezultati ove studije pokazuju da nije dobro ni da sve bude sterilno”, rekao je jedan od autora studije, dr Robert Vud.
“Preterano čista sredina pospešuje razvoj astme i alergije, čak i alergijskih reakcija na hranu, zbog toga što deca nisu izložena bakterijama i alergenima u najranijem dobu”, zaključuju istraživači.
U skladu sa ovakvim rezultatima, stručnjaci savetuju da pustite decu da se isprljaju, kao i da izbegavate antibakterijske sapune i sprejeve – dovoljno je da mališani operu ruke sapunom i vodom.
Komentari (0)