Sva deca se rađaju s ravnim stopalima, i to nije razlog za brigu. Ipak, ako se svod stopala ne uzdigne do šeste godine, može se govoriti o ravnom stopalu kao problemu koji treba ispraviti.. Da ne bi do toga došlo, iskoristite lepo vreme i pustite mališane da se što češće i što više šetaju bosi.
A evo još nekoliko saveta i vežbi koji će pomoći da se stopala vašeg mališana razviju kako treba.
Jačanje muskulature stopala
– podstičite dete da bosonogo što češće hoda po prirodnim podlogama (travnjak, šljunak, zemlja…)
– podstičite dete na sportske aktivnosti
– sprečite razvoj gojaznosti
– vežbajte detetovu ravnotežu (hodanje po užetu, gredi…)
– neka dete vežba hvatanje sitnih predmeta raznog oblika nožnim prstićima
jedna od korisnih vežbi je hod na prstima, na petama, po spoljnoj strani stopala
Vežbe
Najbolji lek za probleme s ravnim stopalima jesu redovne vežbe i aktivnost mišića stopala. Evo nekoliko idealnih letnjih vežbi:
– Dete sedi na stolici. Stopala su na podu. Zamolite dete da palcem leve noge dotakne koleno desne noge i da spušta levu nogu po desnoj sve do palca desne noge. Zamenite nogu. Vežbu ponovite po pet puta sa svakom nogom.
– Igrajte se igre „noć-dan“, ali igru upotpunite sa dva zadatka. Svaki put kad je potrebno čučnuti, pripazite da se pete ne odižu od podloge, a kad treba da ostane u vazduhu, neka se podigne na prste.
– Neka dete održava ravnotežu stojeći na većoj ili manjoj lopti. Sve vreme ga pridržavajte i pazite da se ne povredi.
Obuća
Za zdravlje stopala važno je da pripazite i na obuću koja može da usmeri razvoj stopala. Prvi susret s cipelicama i sandalicama treba ostaviti tek kad dete prohoda. Ali, i tada se trudite da dete što više hoda boso i da tako ojača stopala. Puzanje, ustajanje i prvo koračanje olakšajte detetu tako što ćete mu obući čarapice ili sandalice s gumenim pojačanjima na tabanima koja će sprečiti proklizavanje.
Komentari (0)