Najnovije istraživanje sugeriše da za svaku cigaretu koju trudnica zapali tokom drugog stanja, povećava se rizik od pojave strabizma kod bebe za 5 %.
Iako strabizam pogađa oko 2 do 3 % dece, malo se zna o uzrocima pojave bolesti, tvrde danski naučnici.
Strabizam, ili razrokost, je naziv za 30 različitih stanja kada oko nije u istoj liniji sa fokusom slike. U nekim slučajevima zrikavost je povezana sa mišićnim problemima, a u drugim slučajevima sa oštećenjem nerva.
Izloženost štetnim materijama u materici može biti uzrok strabizma, a uticaj pušenja na poremećaj oka postaje jači kasnije u trudnoći. Naučnici tvrde da nikotin i druge supstance u cigaretama, alkohol i kofein utiču na mozak, a manje smetnje u razvoju mozga mogu dovesti do strabizma.
Takođe, ranija istraživanja dovela su u vezu pušenje i konzumiranje alkohola u trudnoći sa strabizmom, ali većina studija ipak nisu detaljno istražile vreme i količinu izloženosti.
Životne navike trudnice utiču na pojavu zrikavosti
Danski naučnici identifikovali su više od 1300 slučajeva strabizma kod dece rođene između 1996. i 2003. godine. Njihove majke su ispitane o životnim navikama dva puta tokom trudnoće, kao i 6, odnosno 18 meseci nakon porođaja.
Tim ispitivanjem otkriveno je da je kod žena koje su pušile u trudnoći bio 26 % veći rizik da dete bude razroko u odnosu na decu čije majke nisu pušile.
Zanimljivo je da rezultat nije bio značajan za ograničeno pušenje u prvom tomesečju, ali je povećan na 43 i 35 %, za one koje su pušile u prva dva ili sva tri tromesečja.
Naučnici su takođe primetili da je pušenje između 5 i 9 cigareta na dan povećalo rizik od strabizma kod bebe za 38 % u odnosu na majke nepušače, a 10 i više cigareta na dan povećalo je rizik na čak 90 %.
Naučnici su ovim istraživanjem pokazali da svaka dodatna cigareta tokom trudnoće povećava rizik od razrokosti za 5 %, stoga se budućim majkama savetuje da ostave ili barem značajno smanje pušenje (manje od pet cigareta).
Komentari (0)