Osobe čije su majke pušile tokom trudnoće izložene su većoj šansi da imaju oštećene arterije, što povećava rizik od srčanog i moždanog udara, saopštili su holandski istraživači.
Prethodnim istraživanjem utvrđeno je nekoliko zdravstvenih rizika za bebe majki koje su pušile u trudnoći, uključujući manju težinu deteta pri rođenju.
U novoj studiji učestvovale su 732 osobe iz Utrehta prosečne starosti 28 godina. Dvadeset devet odsto ljudi iz ove grupe imalo je majke koje su pušile tokom trudnoće.
Ultrazvukom je izmerena gustina karotidnih arterija u vratu i utvrđeno da su unutrašnji zidovi arterija osoba čije su majke pušile deblje za tri odsto, objavljeno je u žurnalu "Arterioskleroza, tromboza i vaskularna biologija".
Gušći zidovi arterija su prvi korak ka arteriosklerozi, odnosno očvršćavanju arterija, zbog čega dolazi do gomilanja masti i težeg protoka krvi, što može da uzrokuje srčani ili moždani udar.
Studijom je utvrđeno da su deca majki koje su pušile tokom trudnoće lakša i kraća pri rođenju, teža u adolescentskim godinama i da će verovatno postati pušači u mlađoj dobi. Navike oca kada su cigarete u pitanju ne utiču na kasnije zdravstveno stanje.
Komentari (0)