Ptičija jaja zaštićena su tvrdom ljuskom i sadrže žumance koje služi za ishranu embriona. Veći deo razvoja ptića odvija se kada se izlegu, uz znatno veću brigu roditelja. Izlegli ptići ne mogu sami da se hrane niti da brinu za sebe, pa su mladi neko vreme potpuno zavisni od majke ili roditelja.
Ptice – brižni roditelji
Izvor: Bebac.com
Kada je gnezdo gotovo, ženka u njega polaže jaja. Kod različitih vrsta ptica i jaja su različita i to znatno po obliku, a neka i po boji. Ljuska jaja je prozračna organska membrana odebljana i stvrdnuta slojevima krečnjaka. Boja jaja zavisi od pigmenta koji potiče iz krvi i dospeva na spoljnu stranu ljuske, kroz jajovode.
Izvor: Pixabay
Vezu obojenih jaja i okoline teško je tumačiti kao mimikriju. Mnoge ptice legu jaja koja se međusobno razlikuju. Neka su tačkasta, pegava, posuta mrljama, žućkasta ili smeđa. Po veličini, obliku i boji iskusan ornitolog će sa sigurnošću odrediti kojoj vrsti ptica pripadaju gnezdo i jaja.
Ptice imaju topliju krv od sisara. Temperatura ptice kreće se od 40 do 43 stepena. Jaja moraju da budu, za sve vreme inkubacije, na temperaturi koja je blizu temperature tela majke, iako nije štetno da se ona na kratko vreme snizi, kada se ptići izlegu, koliko je potrebno ptici da nahrani mlade.
Zametak se nakon oplodnje jaja razvija u jajovodu sve do izlaska iz njega (21-27 sati), ali se tada razvoj prekida sve do nasađivanja. U spoljnom svetu zametak pileta počinje da se razvija na 20 stepeni, ali samo kratko vreme, do izvesne granice jer po pravilu na toj temperaturi brzo ugine. Donja granična temperatura za normalan razvoj zametka je 37,5, a gornja 39,5 stepeni.
Izvor: Pixabay
Veliku pažnju ptice posvećuju čistoći legla i osiguranju od insekata.
Kada nešto ometa ptice ili su neka jaja izvađena, a nekad i bez vidljivog razloga, one postaju nezadovoljne gnezdom i napuštaju ga.
Brigu oko gnezda i legla vodi uglavnom ženka, a među nekim pticama, naročito monogamnim, i mužjak i ženka. Tetreb mužjak, na primer, ne pokazuje nikakvu brigu za odgoj legla, dok mužjaci nekih drugih vrsta ostaju uz gnezdo i marljivo hrane ženku.
Mužjak poligamnih ptica, izrazite boje i veličine, kao što je slučaj s tetrebovima, privukao bi pažnju neprijatelja, pa je shvatljivo što mu je sama priroda olakšala očinsku dužnost.
Izvor: Politika.rs
Postanite član Bebac porodice! Registrujte se
Da li ste trudni ili imate bebu?
Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.
Komentari (0)