Lekari u „Tiršovoj” uspešno su operisali devojčicu (12) koja je imala tumor nadbubrežne žlezde, i to laparoskopskom metodom, koja je ujedno prvi put korišćena u našoj zemlji za operaciju ove vrste kod dece.
Kako prenosi „Blic”, devojčica je dobro, operacija je trajala manje od sat vremena, a priprema oko dva sata. Kako sve ide u dorom smeru, hrabra devojčica bi uskoro mogla da izađe iz bolnice, zahvaljujući našim stručnjacima.
Foto: Freepik
Iako je u pitanju redak tumor, on pravi velike probleme pacijentima. Laparoskopska metoda se koristi kod odraslih godinama unazad, dok je kod dece do sada rađena samo klasičnim putem; međutim od sada je to moguće i ovom savremenom metodom.
Dr Milan Jovanović, endokrini hirurg iz Centra za endokrinu hirurgiju Kliničkog centra Srbije, iz tima lekara koji su operisali devojčicu, u razgovoru za „Blic” kaže da je ovakva vrsta tumora specifična i retka, srećom, ali da je laparoskopska metoda za razliku od klasične operacije neuporedivo bolja, kako za lekara, tako i za pacijenta.
– Feohromocitom predstavlja veoma redak tumor, javlja se jedan slučaj na milion stanovnika u opštoj populaciji, a kod dece je još i ređi. Tumor je hormonski aktivan, i dovodi do čestih skokova pritiska, lupanja srca, a može dovesti i do nagle srčane smrti. Jedini način lečenja je hirurški. Do sada su takvi pacijenti na dečjoj klinici operisani klasičnom otvorenom metodom, a ove nedelje je, u utorak, kod devojčice od 12 i po godina, urađena prva operacija minimalno invazivnom, laparoskopskom metodom. Operacija je protekla uredno i trajala je manje od sat vremena, dok je ceo proces uvoda u anesteziju i pripreme pacijenta trajao oko dva i po sata. Sama priprema pacijenta za operaciju je kompleksna, zbog prirode bolesti, i u to su bili uključeni dečji endokrinolozi, anesteziolozi, farmakolozi i hirurzi – kaže za „Blic” dr Jovanović.
Foto: Freepik
Kod ovakvih operacija bitna je sama priprema, kako bi tok operacije prošao što bezbednije za pacijenta, jer tokom operacije javlja se skok pritiska i do 200.
– Zbog prirode bolesti, radi se i genetsko ispitivanje, da bi se utvrdilo da li ima i nekih drugih pridruženih tumora endokrinog sistema, što nije retko kod ovih tumora. Sve u svemu, očekuje se brz oporavak i bez posledica na dalji život. Da naglasimo da je saradnja između Centra za endokrinu hirurgiju i UDK „Tiršova” traje nekoliko decenija, da se obavlja desetak operacija godišnje iz oblasti endokrine hirurgije – kaže dr Jovanović za „Blic”.
Operaciju je izvela hirurška ekipa iz Centra za endokrinu hirurgiju Kliničkog centra Srbije (Dr Milan Jovanović, prof. Ivan Paunović i dr Matija Buzejić).
Opširnije pročitajte klikom na link blic.rs >>
Komentari (0)