Istraživanjem terapija u kojima se ubrizgavanjem matičnih ćelija pokušavaju izlečiti teške bolesti, otkrivena je i prva nuspojava.
Nakon što je primio eksperimentalnu terapiju ubrizgavanja matičnih ćelija embriona, u mozgu i leđnoj moždini teško bolesnog 18-godišnjeg mladića iz Izraela počeli su rasti tumori. To je prvi zabeleženi slučaj tumora mozga (benignog) izazvan matičnim ćelijama embriona, objavili su izraelski naučnici.
Stručnjaci upozoravaju kako su potrebna brojna istraživanja kojima bi se otkrilo kako se matične ćelije mogu kontrolisati, odnosno kako bi se sprečilo da rastu na pogrešnom mestu.
– Pacijenti moraju biti na oprezu. Ćelije nisu lek. One se u organizmu mogu ponašati na više pogrešnih načina i zbog toga će trebati još vremena pre nego se otkrije pravilna terapija – rekao je John Gearhart, stručnjak za matične ćelije sa Univerziteta u Pensilvaniji koji se susreo s mnogo pacijenata koji su se podvrgnuli takvim rizičnim terapijama jer im je to poslednja nada da će preživeti.
Izraelski dečak, koji je primio injekcije, ima retku genetsku bolest ataxiu telangiectasiu ili A-T kod koje dolazi do propadanja delova mozga zbog čega pacijent na kraju ostane nepokretan, a oslabljen mu je imunitet zbog čega često dolazi do infekcija i pojave raka. Većina obolele dece umru kao tinejdžeri ili u ranim 20-im godinama.
Komentari (0)