Roditelji uglavnom smatraju da je njihovo prvo dete odgovornije, a razlog za to je što su pravila vaspitanja stroža za najstarije dete, dok se mlađoj deci mnogo više toleriše neposlušnost.
Istraživanje je pokazalo da čak 33,8 odsto majki smatra da je njihovo najstarije dete, jedan od najboljih učenika u razredu, a veliki broj ispitanica smatra drugo, treće ili četvrto manje inteligentnim od prvog deteta.
Prema rezultatima studije koju je sproveo američki Nacionalni biro za ekonomska istraživanja, najstariji mališani u porodici zaista imaju bolje ocene i rezultate u školi.
Kao objašnjenje za ovakve rezultate, naučnci navode da su oni povezani sa načinom na koji roditelji vaspitavaju decu.
Odgovarajući na pitanje kako bi reagovali kada bi dete “donelo” kući loše ocene, većina roditelja rekla je da mlađe dete verovatno ne bi kaznili.
Izgleda da mlađa deca nisu pod tolikim roditeljskim pritiskom da uspeju, koliko su najstariji mališani u porodici.
“Roditelji više pažnje posvećuju akademskim dostignućima prvog deteta i uglavnom su prema njima stroži, češće ih kažnjavaju”, rekao je autor studije, Džozef Hoc.
Razlog za to što su mame i tate opušteniji kada je reč o vaspitanju mlađe dece je što su obično previše iscrpljeni da bi ih kažnjavali svaki put kada nešto ne urade kako treba, objasnio je Hoc.
Komentari (0)