Luiza je izjavila da bi joj lično bilo draže da je njen rođendan njena lična stvar, ali da joj je jasno da je njenim rođenjem počela istorija i da je do danas između šest i osam miliona beba rođeno postupkom vantelesne oplodnje.
Ovim povodom Muzej nauke u Londonu priredio je izložbu posvećenu desetogodišnjem istraživanju koje je 1978. godine rezultiralo rođenjem prve bebe vantelesnom oplodnjom.
Londonski Muzej nauke izložbom podseća i na troje naučnika, Roberta Edvardsa, Patrika Steptoa i Džin Purdi, bez čijeg decenijskog nastojanja da pobede problem neplodnosti nekoliko miliona ljudi ne bi postali roditelji.
Sterilitet je jedan od globalnih problema u 21. veku koji nije zaobišao ni Srbiju, u kojoj se sa neplodnošću bori skoro svaki peti par, ukazuju stručnjaci povodom 40 godina od rođenja prve „bebe iz epruvete” i napominju da treba više pažnje posvetiti ovom problemu.
Jedan od vodećih domaćih stručnjaka u oblasti vantelesne oplodnje Slobodan Radulović podseća da medicina još uvek nije dala odgovor zašto svaka vantelesna oplodnja nema uspešan ishod, te da je često neophodno više pokušaja.
– Ipak, dok nauka radi svoje, na nama je da iskoristimo postojeće mogućnosti i zato apelujem na državu, ali i na kompanije koje se rukovode principima društvene odgovornosti, da zajedničkim snagama stvorimo mogućnost da i parovi u Srbiji mogu sebi da priušte višestruke pokušaje – poručio je Radulović.
On je istakao da su u proteklih 40 godina nađena rešenja za problem muškog steriliteta, da su usavršena tehnološka sredstva poput 4D ultrazvuka, inkubatora za permanentno posmatranje razvoja embriona, kao i da se radi na ispitivanju mogućnosti stvaranja jajnih ćelija od tkiva kože.
Komentari (0)