U beogradskim ginekološkim klinikama i domovima zdravlja ubuduće će se, uz redovne ultarzvučne preglede trudnica, obavljati i prenatalni slušni skrininig, koji će omogućiti rano otkrivanje i prevenciju poremećaja sluha i govora kod dece, saopsteno je danas iz Gradske uprave.
Prenatalni slušni skrining je značajan za ranu prevenciju poremećaja sluha i govora, a doprineće prevenciji invalidnosti kod dece i očuvanju zdravlja najmlađih, rekao je gradski sekretar za zdravstvo Zoran Blagojević.
Ti pregledi obavljaće se zbog porasta broja dece koja imaju problem u verbalnoj komunikaciji, ponašanju i učenju, rekao je Blagojević i dodao da savremena istraživanja pokazuju da je čulo sluha od presudnog značaja za razvoj verbalne komunikacije i adekvatnog ponašanja.
Podaci ukazuju da je u predškolskom uzrastu oko 60 odsto dece ima ove probleme, koji kasnije mogu da se razviju u agresivno ponašanje, probleme u učenju i bolesti zavisnosti, naglasio je Blagojević.
Projekat “Prenatalni slušni skrining” služu za unapređenje rane prevencije oštećenja auditivne percepcije i kao osnova socijalizacije dece, a sprovodiće se pod pokroviteljstvom Sekretarijata za zdravstvo.
U toku projekta predviđene su pripreme edukativnog tima i materijala, obuka ginekologa i utvrđivanje modela ultrazvučnog aparata za obavljanje skrininga, kao i prikupljanje i obrada rezultata i vođenje evidencije pacijenata, navedeno je u saopštenju.
Komentari (0)