Život više generacija pod jednim krovom može negativno da deluje na srce žene, pokazalo je jedno veliko japansko istraživanje.
Studija je otpočela 1990. godine i obuhvatila gotovo 91.000 sredovečnih i starijih osoba, a njen zaključak je da su ispitanice koje su, osim sa mužem i decom, živele i sa svojim ili muževljevim roditeljima, bile izložene većem riziku da im se do 2004. dijagnozira neka bolest srca, prenosi Rojters.
U poređenju sa ženama koje su živele samo s mužem, žene iz višegeneracijskih porodica bile su izložene dvostruko većem riziku od oboljenja srca, dok na muškarce život u takvoj porodici nije imao negativno dejstvo, zaključio je tim japanskih stručnjaka sa Univerziteta Osake.
Pre donošenja ovakvog zaključka, uzeti su u obzir i faktori kao što su starost, pušenje, konzumiranje alkohola, nivo fizičke aktivnosti itd. šta više, ustanovljeno je da su žene koje žive u višegeneracijskim porodicama čak manje sklone konzumiranju duvana i alkohola.
Japanski stručnjaci smatraju da objašnjenje verovatno leži u hroničnom stresu kojem su izložene žene koje u kući treba da igraju i ulogu supruge i ulogu majke, kćerke ili snahe.
Stres vremenom utiče na nervni sistem, što može da dovede do povišenog pritiska, ugrožavanja normalnog funkcionisanja krvnih sudova ili da doprinese stvaranju krvnih ugrušaka.
Komentari (0)