Grupa američkih naučnika uspela je da uzgoji nove vrste ljudskih matičnih ćelija s genskim mutacijama koje rezultiraju pojavom deset za sada neizlečivih bolesti, objavljeno je u Vašingtonu.
U pitanju su neurodegenerativna oboljenja Parkinsonova bolest, mladalački dijabetes, dve vrste mišićne distrofije, Hantingtonova bolest – oblik demencije, Gošerova bolest – poremećaj metabolizma lipida, kao i Daunov sindrom – poremećaj nastao nadekvatnom podelom hromozoma.
Matične ćelije s genskim mutacijama mogu, između ostalog, da izazovu švokman-Dajmondov sindrom, delimičnu paralizu intestinalnog trakta, koja sprečava organizam da apsorbuje hranljive sastojke iz namirnica, Leš-Najhanov sindrom – nasledni poremećaj uzrokovan nedostatkom enzima HPRT, što dovodi do poremećaja u građi purina (delova DNK i RNK), a posledica su fizički hendikepi, zaostatak u mentalnom razvoju i problemi s bubrezima.
Te nove vrste matičnih ćelija mogle su da se uzgoje zahvaljujući novoj tehnici koja se sastoji u transformaciji običnih ćelija kože i koštane srži osoba obolelih od tih neizlečivih oboljenja u matične ćelije koje sadrže istu gensku "grešku".
Istraživanje je obavila grupa američkih naučnika na čelu s dr Džordžom Dejlijem iz Howard Hughes Medical Institute u američkoj saveznoj državi Merilend, preneli su svetski mediji.
Medicina već dugo vremena traži način za ispitivanje oboljenja u epruveti i pokušava da razvije metod za uzgajanje ćelija koje će moći da se transformišu u veliki broj tkiva zahvaćenih raznim bolestima krvi, mozga i srčanog mišića, rekao je dr Dejli, uz opasku da će sada to biti moguće zahvaljujući novoj metodi.
Istraživači će sada učiniti dostupnim te nove vrste matičnih ćelija celoj naučnoj zajednici preko laboratorije koju finansira američki Harvard Stem Cell Institute.
Komentari (0)