Gastroenterolog prof. dr Vojislav Perišić rekao je da je već „kodifikovano” kada i kako treba deci u ishranu uvoditi namirnice koje su „pod znakom navoda opasne namirnice” – žumance, crveno voće, žitarice i slično.
Dr Perišić je u Jutarnjem programu RTS-a istakao da postoje razlike u onom što naši pedijatri savetuju i onom što preporučuje američka akademija za pedijatriju. On kaže da, ako nije bilo alergija u porodici, već od petog meseca bebama se može uvesti mlečna formula, crveno voće, žitarice i naravno žumance.
Foto: Freepik
– Američka akademija za pedijatriju kaže da crvena voća, maline, jagode, od četvrtog meseca nisu opasna, a kod nas je do šestog meseca. Kad je reč o žitaricama, kod nas pedijatri neće da savetuje pre šestog meseca, a one se uvode u četvrtom mesecu. To je u vezi sa upoznavanjem ukusa i dostignutim navikama, prevenciji dijabetesa i gojaznosti.
Prof. dr Vojislav Perišić naglašava da se bebama istroše depoi gvožđa u jetri do četvrtog meseca života. U tom slučaju, preporučuje se uvođenje žumanceta, jer se kroz majčino mleko ono ne nadoknađuje, a u adaptiranom mleku ga ima zanemarljivo malo.
Foto: Video Screenshot
– Žumance je suplement gvožđa za dečju jetru. Znači, od petog meseca žumance apsolutno „da”, i tu nema nikakvih opasnosti. Koliko žumanaca? Ja se pridržavam engleskog pravila: jedno jaje dnevno, od četvrtine, trećine, polovine u roku od par dana, i to je sve – preporučuje gastroenterolog.
Kada je reč o bebama koje ne vole mleko, doktor kaže da je tu reč o infantilnoj anoreksiji – beba neće da jede apsolutno ništa, ne samo mleko.
– Problem je što je razvoj različitih ukusa veoma brz, pa je beba u drugom mesecu kao da je u osmom. Tu se primenjuju formule koje se sastoje od pilećeg mesa, riže, soka od karote i multivitamini – savetuje prof. dr Vojislav Perišić.
Komentari (0)