I posle porođaja me bole leđa. Hoće li proći?
Bol koji postoji u leđima tokom trudnoće najčešće spontano nestaje par nedelja nakon porođaja. Međutim, može se ponovo javiti nakon izvesnog vremena, provociran dizanjem i nošenjem bebe. Kako beba raste, i bol se pojačava.
Pokušajte da sebi pomognete: dok beba spava odvojite desetak minuta za radite vežbe istezanja; bebu podižite uz telo, a ne sa ispruženim rukama; ako podižete dete sa poda, savijte se u kolenima, a ne u kukovima (čučnite pre dizanja deteta).
Ukoliko su bolovi jaki, ili ne smanjuju svoj intenzitet, potražite savet lekara.
Da li su normalni bolovi u predelu repne kosti?
Prilikom vaginalnog porođaja, naročito kod rođenja velike dece, može doći do naprsnuća ili loma trtične kosti. To izaziva jake bolove u trtičnom predelu, koji se pojačavaju pri ustajanju ili sedanju. Pokušajte da ležite na strani, a sedite na mekim jastucima. Ako uz mirovanje bol ne prestaje, potrebno je javiti se lekaru koji će napraviti snimak regije i predložiti dalji tretman.
Foto: Fotolia
Prilično sam iscrpljena posle porođaja, da li je to normalno?
Da, naravno. Porođaj je veoma naporan događaj u organizmu žene, koji troši veliki deo energije. Ako dodamo i gubitak krvi, te smanjeni unos hrane, sasvim je razumljivo da ste iscrpljeni. Pokušajte da obezbedite sebi san kad god vam to prija, a beba vam dozvoli, bilo koje da je doba dana. Ishrana mora biti prilagođena puerperijumu tj. postporođajnom periodu, uz adekvatan unos tečnosti.
Posle porođaja mi i dalje otiču noge. Da li da smanjim unos vode?
Ne, oticanje nogu nije direktno vezano uz unos vode. Čak ukoliko previše smanjite unos vode, može doći do dehidratacije i dodatnih problema. Prvo izmerite krvni pritisak. Ukoliko je preko 140/90 mm živinog stuba, potrebno je odmah da se javite lekaru.
U slučaju normalnog krvnog pritiska, pokušajte da smanjite unos soli ili izbegavajte namirnice koje sadrže visoku koncentraciju soli (suhomesnati proizvodi, sušena mesa, tvrdi sirevi, pice…) ili da prestanete intenzivno da solite hranu (krompirići, salate, roštilj) i pijte običnu umesto mineralne vode. U toku odmora podignite noge iznad nivoa tela, a ne bi bilo loše da uveče tušem masirate noge naizmenično hladnom i toplom vodom.
Ukoliko otoci i dalje postoje, javite se lekaru. Takođe, ako se javi otok samo na jednoj nozi, praćen crvenilom i bolom, odmah se javite lekaru zbog opasnosti od pojave tromba u venama.
Foto: Fotolia
Može li posleporođajni zamor da bude znak problema sa tiroidnom žlezdom?
Oko 5% žena može posle porođaja da dobije postpartalni tiroiditis. Imuni sistem napada tiroidnu žlezdu, izazivajući prvo njen pojačan rad (hipertiroidizam), a nakon nekoliko meseci njenu smanjenu funkciju (hipotiroidizam). Pojava se javlja 4-12 meseci nakon porođaja, tako da ukoliko ste se porodili pre nekoliko dana, to je najverovatnije samo zamor.
Znaci hipertiroidizma:
- osećaj vrućine
- gubitak telesne težine uz pojačan apetit
- ubrzan rad srca preko 100 otkucaja u minuti
- osećaj lupanja srca
- nesanica
- drhtanje ruku
Znaci hipotiroidizma:
- osećaj hladnoće
- smanjen apetit i zatvor
- dobijanje na telesnoj težini
- suva koža
- depresija
- zamor
Primetila sam da se pojačano znojim, pogotovo noću. Da li treba da se javim lekaru?
Pojačano znojenje nakon porođaja najčešće je način organizma da se oslobodi viška tečnosti nakupljene tokom trudnoće. Praćeno je pojačanim i učestalijim mokrenjem. Ovakvo stanje traje nekoliko nedelja, mada je primećeno da traje duže kod žena koje doje.
Nemojte se brinuti i smanjivati unos vode u nadi da ćete zaustaviti znojenje, naprotiv, čak je preporučljivo unositi dosta tečnosti čime će se postići ravnoteža u organizmu.
Komentari (0)