Od kad postoji brak – postoji i bračni krevet namenjen supružnicima. Ali kada supružnici postanu roditelji taj bračni krevet često postaje porodični krevet.
Foto: Freepik
Možda nije tema o kojoj se puno priča, ali situacija gde roditelji nakon rođenja bebe ubrzo počinju da spavaju u odvojenim krevetima veoma je česta pojava. Nekad je to zbog mesta ili zbog bezbednosti bebe, udobnosti i generalno dobrog odmora, a pre svega za majku.
Pročitajte i: Za i protiv: Koje godine su najbolje za brak – 20-e ili 30-e?
Neretko su to očevi koji napuštaju bračni krevet i odlaze da spavaju u drugoj sobi ili na drugi krevet u istoj. Kada se to desi – da li je prelezak u drugi krevet predstavlja problem ili rešenje?
Koje su dobiti od spavanja u odvojenim krevetima?
Odmor za majku je prioritet – pogotovo u periodu dojenja, ali i kasnije. Majkama je potreban kvalitetan san kako bi bile odmorne za sve ono što ih očekuje u toku dana, pogotovo kada su na porodiljskom odsustvu i kada se brinu o detetu tokom većeg dela dana. Osim toga, očevima je potreban kvalitetan san tokom noći zbog svojih poslovnih obaveza u toku dana – pogotovo ako rade poslove sa visokim bezbednosnim rizikom.
Foto: Freepik
Ako je već beba ta koja će buditi majku na svaka tri sata zbog podoja u toku noći – ne mora u buđenju da učestvuje i tatino hrkanje ili okretanje u krevetu, drugačije navike u spavanju i kasnije leganje partnera.
Da li će odvojeno spavanje loše uticati na naš partnerski odnos?
Spavanje u istom krevetu ne mora da znači da brak nije u krizi i da partneri savršeno funkcionišu – a isto važi i obrnuto. Sve je stvar dogovora i otvorene komunikacije o svim problemima.
To što ne dele krevet tokom noći ne mora predstavljati niti posledicu niti uzrok nekih problema između partnera – pogotovo ako u ostalim aspektima svakodnevnog života nemaju problema. Jeste važno da vreme provode zajedno – ali spavanje jedno pred drugog nije jedini način. Uostalom, važno je da u toku dana odvoje vreme kada će raditi nešto zajedno, razgovarati ili jednostavno uživati u društvu voljene osobe na bilo koji način.
Foto: Freepik
Da bi trebalo da bude normalno da partneri ne spavaju u istom krevetu smatraju i neke mame, među kojima je i Rene Reina, poznatija kao mama iza Instagram profila TheMomRooom. Ona je na svom profilu iznela mišljenje i lično iskustvo:
Da li ste znali da su ranije kraljevi i kraljice spavali odvojeno?
Od kad se rodio Majlo spavanje više nismo mogli da kontrolišemo kao ranije – a kad nešto ne možemo da kontrolišemo onda to postaje naša opsesija i preokupirani smo time.
Ja mnogo bolje spavam sama. Sada mi je jako važno da se dobro naspavam tokom noći da čak i kad moj muž diše malo glasnije – ja pobesnim u sebi.
Spavanje odvojeno je češće nego što mislimo, samo što niko o tome ne govori jer je niz predrasuda povezano sa tim. Ako par ne spava zajedno noću – sigurno postoji neki problem u vezi. Ili – ako ne spavaju zajedno sigurno nisu intimni.
GREŠKA.
Mislite o tome na ovaj način – mnogi parovi spavaju zajedno svaku noć ali se ipak ne vole. Spavanje u istom krevetu ne čini zdravu vezu.
Odmorna i naspavana osoba koja će moći da normalno funkcioniše sledećeg dana može doprineti tome da dom bude srećnije mesto, pa možda i da dođe do neke “akcije” u vreme popodnevne dremke. Budimo iskreni – ko ima decu i dovoljno energije posle 22h za bilo šta sem zajedničkog gledanja Netfliksa? Niko.
Hajde da normalizujemo potrebu parova da biraju način na koji će spavati i koji će biti najbolji za njih – i da konačno prestane osuđivanje!
Komentari (0)