Poslednjih meseci poskupljenje vrtića itekako se oseti u kućnom budžetu roditelja. Na listu porodičnih finansijskih izdataka roditelji mogu dodati i boravak u privatnim vrtićima koji je znatno poskupeo. Privatni vrtići su toliko poskupeli da roditelji u pojedinim slučajevima plaćaju i 100% više nego ranije. Podsetimo, deca u privatnim vrtićima borave zbog nedostatka mesta u državnim.
Foto: Freepik
Kućni budžet sve brže nestaje
Svedoci smo mnogobrojnih poskupljenja, a kao još jedan udar na kućni budžet došle su i veće cene privatnih vrtića. Najveća poskupljenja osete se u Beogradu koji subvencioniše 80% troškova od 28000 dinara, koliko iznosi ekonomska cena vrtića. Roditelji dece koja su redovno išla u vrtić su pre poskupljenja plaćali isto koliko i roditelji dece u državnim vrtićima. Međutim, situacija će uskoro postati potpuno drugačija jer privatni vrtići poskupljuju, a subvencija ostaje nepromenjena.
” Od 01.10. naš privatni vrtić će biti 4.000 dinara skuplji ” napisala je mama dvoje deca koja će od oktobra za vrtić mesečno morati da izdvoji 20.000 dinara umesto 12.000 dinara.
Pojedini privatni vrtići svoje cene su ove godine podigli u čak dva navrata, te sada roditelji plaćaju i do 12.000 dinara po detetu.
Kako su naveli iz Udruženja privatnih vrtića za Blic privatni vrtići su u tesnacu sa sredstvima.
” Sve je poskupelo – papir, hrana, materijali za decu kojima se igraju, igračke, struja, naše velike kuće koje su veoma skupe za kiriju, u septembru ćemo morati da povećamo i cenu rada, što radimo svake godine ” objašnjava Rada Cvetinović za
Blic.
Foto: Freepik
Privatni vrtići osetljiviji su na promene cena te kako bi mogli da opstanu na tržištu poskupljenje se čini neminovno. Prva poskupljenja roditelji čija deca idu u privatne vrtiće osetili su u martu, a tokom leta poskupljenja su išla i do 3.000 dinara po detetu. Ipak, tome nije kraj, jer se novi krug poskupljenja očekuje i od 01. septembra. Ipak, ekonomska cena vrtića, koju određuje lokalna samouprava, a na osnovu koje se daju subvencije, za sada ostaje ista.
Vrtići u Smederevu skuplji za 1000 dinara
Ipak, ne poskupljuju samo privatne predškolske ustanove već i pojedini državni vrtići poput onih nu Smederevu. Celodnevni boravak je za više od 1000 dinara, sa 4080 dinara cena je otišla na 5134 dinara, dok je predškolski program poskupeo sa 3360 dinara na 4390 dinara.
Kako je roditeljskom portalu Bebac rečeno iz predškolske ustanove „Naša Radost” u Smederevu ovo je prvo poskupljenje nakon sedam godina i uslovljeno je poskupljenjima kojima smo svedoci širom zemlje.
Foto: Freepik
U komunikaciji sa čitaocima roditeljskog portala Bebac saznali smo da i roditelji vrtićke dece u Čelarevu očekuje veće izdatke, ali nam to iz ove ustanove nije potvrđeno.
Podizanje cena privatnih, kao i državnih, vrtića je dozvoljeno. Ministarstvo prosvete je čak prošle godine u avgustu izdalo izmenjen pravilnik na osnovu kog lokalne samouprave mogu podići ekonomsku cenu vrtića u odnosu na rashode i broj upisane dece. Da bi vrtići nastavili sa radom u trenutnim ekonomskim uslovima podizanje cena je nephodno. Ostaje samo pitanje zašto lokalne samouprave, a pogotovo grad Beograd gde su poskupljenje najviše oseti, još jednom ne urade presek i podignu ekonomsku cenu vrtića kako bi finansijski pomogli roditeljima za čiju decu nije bilo mesta u državnim vrtićima.
Komentari (0)