U prvih 30 do 60 minuta po rođenju beba se stavlja na majčine grudi, bez sečenja pupčanika, čime stiče imunitet, psihičku stabilnost i bolju vezu s roditeljima.
Buduće mame će i u Srbiji moći da se porađaju kao i žene u većini razvijenih zemalja, odnosno najbliže onome kako je to sama priroda odredila. Stručnjaci koji su se pod okriljem Ministarstva zdravlja okupili da bi uredili oblast tradicionalne i alternativne medicine, između ostalih, formirali su i Radnu grupu za prirodni porođaj.
Zalažemo se za porođaj koji nije medikalizovan, jer su istraživanja pokazala da najveći problemi koji se javljaju prilikom dolaska beba na svet nastaje upravo zbog korišćenja raznih lekova – kaže u razgovoru za Glas doktor Vuk Stambolović, član Radne grupe.
On naglašava da to ne isključuje zvaničnu medicinu, već je on spoj onog što je najbolje za pacijenta iz zapadne i alternativne medicine. Važno je budućim mamama ostavljena mogućnost da same odaberu na koji će način doneti potomstvo na svet. Alternativni terapeuti će ih, ako se odluče za prirodni put, pripremati za taj veliki dan joga vežbama, homeopatskim preparatima i drugim neinvazivnim metodama, kako bi pripremale i svoje telo i psihu.
Iskustva zapadnih država su pozitivna. Već godinama se trudnice u Francuskoj, Americi, Kanadi… porađaju kod kuće. Doktor navodi da su Holanđani otišli najdalje i da se tamo trećina žena porađa u svom domu. Osim toga, u toj zemlji se u okviru zdravstvenog osiguranja dobija i pomoć osobe koja brine o kući i porodilji prvih nekoliko dana.
Mnoge bolnice u svetu sada uređuju svoj enterijer tako da podseća na prijatno uređeni dom. To je veoma bitno da bi porodilja mogla da se opusti. Još je važnije da pored nje bude neko koga ona voli i kome veruje – objašnjava doktor Stambolović.
Veoma je važno, navodi doktor, da buduća mama ne leži na leđima, već pod uglom od 45 stepeni u odnosu na podlogu, jer je tako porođaj mnogo lakši i brži. Ono po čemu se prirodni porođaj najviše razlikuje od uobičajenog je to što se beba stavlja na majčine grudi da leži 30 do 60 minuta, pri čemu se pre toga ne seče pupčana vrpca.
Za bebu je porođaj veliki stres, jer je ona navikla samo na šumove i otkucaje srca. Zato treba da oseti majku. NJeni otkucaji deluju umirujuće na bebicu – priča doktor. On se poziva na ispitivanja koja su dokazala da dete koje je tako provelo prve minute svog života ima bolji imunitet, psihičku stabilnost i vezu sa roditeljima.
Da je sve priroda idealno uredila doktor Stambolović ilustruje time da novorođenče vidi na daljini od 25 do 30 centimetara, koliko ima od majčinih grudi na kojima uzima kolostrum, odnosno prve dragocene kapi mleka, pa do njenih očiju.
Refleks sisanja koji beba ima u prvim trenucima posle porođaja čini da se zatvaraju krvni sudovi i posteljica sama ispada. Nisu potrebne tzv. revizije i intervecije ginekologa. Priroda je sve predvidela – zaključuje doktor Stambolović.
TATA U CENTRU
Očevi treba da prisustvuju porođaju. Oni svojim partnerkama tako daju samopuzdanje i snagu. Pored toga, ako i tata bude blizu deteta u prvim trenucima njegovog života, oni će imati kvalitetniji odnos u kasnijem životu – priča Stambolović.
– Neverovatno je koliko ti važni trenuci menjaju i mesto muškog partnera u porodici. Ovakvi trenuci ga vraćaju u centar najvažnijih dešavanja u porodici – dodao je doktor.
Komentari (0)