Naime početkom dvadesetog veka, na osnovu bihevioralne teorije, roditeljima je savetovatno da decu ne grle, ne maze i ne ljube kako ih ne bi razmazili.
Izvor: Pixabay
Postojala je izreka nošeno dete je razmaženo dete, biheviorista Džon Votson je savetovao majkama da dete ne drže čak ni u krilu. Majkama su plašene rečenicama da će im deca izrasti u “male tiranine”, a onima koje nisu mogle da odole da poljube svoje dete savetovano je da to učine samo jednom pred spavanje. Ivan Pavlov, ruski psiholog, svojim ekperimentom sa psima roditeljima je nagoveštavao kako da od dece stogim vaspitanjem mogu napraviti jake i nezavisne osobe.
Sredinom prošlog veka naučnici su počeli da se protive ovim zaključcima i , uvidevši loše posledice ovakvog vaspitanja, počeli su da istražuju detaljnije o vezi roditelja i dece.
Izvor: Pixabay
Jedan od najzaslužnijih za ovu promenu je Heri Harlov koji je ustanovio i dokazao jaku vezu između nežnosti i mentalnog zdravlja deteta. Naime, on je uradio eksperiment gde je pomoću beba majmuna dokazao da je nežnost bitija čak i od hrane.
Nežnost važnija od hrane
Bebe majmuni su držani odvojeno od svojih majki i posle određenog vremena puštani su da odaberu između dve lutke. Prva lutka bila obična žičana lutka koja je imala flašicu sa mlekom, dok je druga lutka bila mekana simulirajući majku majmunčetu ali ova verzija nije posedovala hranu.
Pri puštanju majmunčeta iz kaveza ono bi prvo odlazilo da uzme malo mleka i odmah je odlazilo kod “mekane” majke. Više od 17 sati na dan majmučne bi provodilo da mekanom majkom iako ona nikada bebi majmunu nije obezbeđivala hranu, ali jeste mu pružala sigurnost i utehu.
Pogledajte video:
Uprkos svemu što je učinio i dokaza koje je pružio društvu njegovi eksperimenti su proglašeni kao neetički zbog surovosti prema životinjama. Što je još jedan dokaz da su saveti biheviorista bili neadekvatni za roditelje i da roditelji deci moraju pružati sigurnost i ljubav.
Možda će vas interesovati:
>> Nauka dokazala – nikad dosta maženja bebe
Komentari (0)