Šta su priraslice posle carskog reza?
Priraslice posle carskog reza su adhezije koje se mogu formirati između unutrašnjih organa ili tkiva u stomaku nakon operacije carskim rezom. Ovo se događa kada ožiljno tkivo formira vezu između različitih delova stomaka, obično između materice i creva ili materice i trbušnog zida. Ove adhezije mogu izazvati bolove u stomaku, neplodnost ili probleme sa crevima.
Postoji nekoliko faktora koji mogu povećati rizik od formiranja priraslica nakon carskog reza, uključujući prethodne operacije u abdomenu, upalne procese u abdomenu, kao i sam carski rez.
Lekari mogu pokušati da spreče formiranje priraslica tokom carskog reza primenjujući različite operativne tehnike i upotrebljavajući barijere za sprečavanje vezivanja tkiva. Međutim, nekad priraslice ipak nastanu i tada se mogu lečiti hirurškim putem ako stvaraju probleme.
Zašto dolazi do pojave priraslica?
Carski rez je operacija koja se obavlja kako bi se beba izvukla iz materice kroz rez u stomaku i materici. Nakon operacije, tkiva u abdomenu počinju da zaceljuju i stvaraju ožiljno tkivo koje se vremenom učvršćuje. Međutim, u nekim slučajevima, ovo ožiljno tkivo može da se veže za druga tkiva ili organe u abdomenu, što dovodi do formiranja priraslica.
Priraslice posle carskog reza mogu uzrokovati različite probleme, uključujući bolove u stomaku, neplodnost, probleme sa varenjem ili intestinalnom opstrukcijom. Kada se ožiljno tkivo veže za creva, to može ograničiti njihovu pokretljivost i izazvati bolove ili opstipaciju.
Ukoliko se pojave simptomi priraslica nakon carskog reza, lekar može predložiti hirurško uklanjanje priraslica. Međutim, hirurška intervencija nije uvek neophodna i može se odlučiti za neinvazivne tretmane kao što su fizikalna terapija ili lekovi za ublažavanje simptoma.
Koji su simptomi priraslica?
Simptomi priraslica posle carskog reza mogu varirati od osobe do osobe, a neke žene možda neće imati nikakve simptome. Međutim, neki od najčešćih simptoma priraslica uključuju:
1. Bol u stomaku: priraslice mogu uzrokovati bol u donjem delu stomaka, koji se može pojaviti tokom menstrualnog ciklusa ili tokom seksualnog odnosa.
2. Problemi sa varenjem: priraslice mogu izazvati otežano varenje hrane, nadutost, gasove, zatvor ili dijareju.
3. Neplodnost: priraslice mogu uzrokovati neplodnost tako što otežavaju normalan tok jajovoda i sprečavaju jajnu ćeliju da dođe u kontakt sa spermatozoidima.
4. Problemi sa mokrenjem: u retkim slučajevima, priraslice mogu uticati na normalno funkcionisanje bešike i uzrokovati učestalo ili bolno mokrenje.
Kako da proverite da li imate priraslice
Lezite na leđa i pregledajte ožiljak od carskog reza. Žene sa ravnim, malim ožiljcima bez značajnih promena pigmenta (promena boje kože) imaju manje šanse da imaju adhezije u karlici. Međutim, ožiljak koji se povlači prema leđima (uvučen) ili onaj koji je izdignut i debeo ” sa ili bez promene boje kože u toj oblasti ” sugeriše prisustvo gustih adhezija. Pored toga, kod žena sa ožiljcima koji su tamnije boje od ostatka kože postoji veća verovatnoća da će imati adhezije, bez obzira da li se ožiljak uvlači, leži ravno ili viri.
Foto: Canva
Ako vaš ožiljak izgleda kao u gornjem primeru ” uvučen bez ikakvih promena u pigmentu ” postoji velika verovatnoća da imate adhezije. Pošto je koža udubljena, žene sa ovom vrstom ožiljaka češće imaju guste priraslice od onih čiji ožiljak izgleda slično, ali je ravan, bez udubljenja. Ako imate bol od ožiljka carskog reza, najverovatnije imate i ožiljno tkivo od carskog reza.
Foto: Canva
Ako ožiljak izgleda slično ovoj drugoj slici iznad (podignut promenom pigmenta), verovatno imate i adhezije. Žene sa ovom vrstom ožiljaka najverovatnije imaju guste adhezije, koje izazivaju bol i disfunkciju, jer ožiljak ispoljava karakteristike iz obe kategorije rizika ” povišenu i drugačiju pigmentaciju od okolne kože.
Ako imate bilo koji od ovih simptoma nakon carskog reza, trebalo bi da se obratite lekaru kako bi se dijagnostikovala prisutnost priraslica.
Važno je da se priraslice dijagnostikuju i leče na vreme kako bi se izbegli ozbiljniji zdravstveni problemi.
Komentari (0)