škola počinje za dve nedelje, a vaš budući đak do 11 gleda TV ili čita knjigu. Nema nameru ni da pogleda sveske, a kamoli da prelista knjige. Evo odgovora na nekoliko pitanja koja sigurno muče većinu roditelja školaraca. Poslušajte savete stručnjaka, biće vam lakše.
Pomozite im da uhvate ritam
Nedelju dana pre početka nove školske godine treba uspostaviti ritam koji bolje odgovara detetovim školskim obavezama. Za početak, na svaka dva dana pomerajte odlazak u krevet za četvrt sata kako bi dete steklo naviku da ranije ide na spavanje. Ono ne mora da zaspi čim legne, ali sama činjenica da leži u krevetu (makar i sa knjigom u ruci) pomoći će mu da se navikne na đački život. Isto važi za ustajanje: postepeno pomerajte i vreme ustajanja sve dok ne postignete ono što želite.
Pobedite nervozu
Polazak u prvi ili peti razred osnovne škole predstavlja važnu etapu u životu svakoga od nas. Isto važi za polazak u srednju školu. Deca su zato prvog dana obično nervozna. Pitaju se kako će se snaći, da li će biti u stanju da prate nastavu, da li će u razredu zateći isto društvo… Popričajte sa njima o njihovim strahovima, sumnjama… Nipošto nemojte da ih minimizirate. Ako dete polazi u prvi razred, trudite se da stekne pozitivnu predstavu o tome šta ga čeka: kažite mu šta će sve naučiti, pričajte o aktivnostima koje će tamo otkriti, o novim drugarima koje će upoznati…
Da li su vanškolske aktivnosti nezaobilazne?
Vanškolske aktivnosti su obično dobra stvar zato što omogućavaju detetu da otkrije repere drugačije od onih koje sreće kod kuće i u školi. Ali potrebno je da se njemu ta aktivnost dopada i da je ne doživljava kao nametnutu obavezu. Deca u školskom uzrastu još uvek imaju potrebu da se igraju. Ako vaše dete još nema osam godina, ono nije dovoljno zrelo za sportska nadmetanja. Za njega je mnogo važnije da u sportskom klubu vlada dobra atmosfera. Srednjoškolcima vanškolske aktivnosti pomažu da se bolje organizuju: pošto treba da idu na trening, to ih motiviše da brže urade domaći zadatak, nauče gradivo i efikasnije iskoriste svoje vreme. Ali pažnja: jedna ili dve aktivnosti nedeljno su dovoljne, bez obzira na uzrast. Za decu mlađu od šest godina one ne smeju da traju više od jednog sata. Dete treba da ima vremena i za odmor, igru, dokolicu…
Da li treba da obnove gradivo?
Dete se do juče igralo po ceo dan, a sad odjednom mora da se baci na učenje! To nije nimalo lako. Podstičite ga da ponovo počne da se bavi "intelektualnim" aktivnostima: da čita, igra društvene igre, piše dnevnik… Ako ima "rupe" iz nekih predmeta, nije na odmet da obnovi gradivo koje baš nije najbolje savladalo. Idealno bi bilo da to uradi sa svojim drugarima – deca lakše uče ako postavljaju jedna drugima pitanja, pošto to doživljavaju kao igru!
Koliko im je sati sna potrebno?
Potrebe variraju u zavisnosti od uzrasta. Pedijatri smatraju da je deci u uzrastu od tri do pet godina potrebno 12 sati sna dnevno (uključujući popodnevno spavanje), dok je onima između šest i 11 godina dovoljno 11 sati. Deci u višim razredima osnovne škole potrebno je najmanje 10 sati, a srednjoškolcima se savetuje da spavaju devet sati dnevno.
Vratite im želju da opet idu u školu
Dete baš i nije oduševljeno idejom da uskoro počinje školska godina? To je normalno. Treba da promeni dnevni ritam, navikne se na novu učiteljicu ili nove nastavnike, sedi mirno u školskoj klupi, da bude satima koncentrisano… Sve su to obaveze koje nije lako ispuniti. Ukažite mu na pozitivne strane škole i zadovoljstvo koje ona pruža, objasnite mu da će upoznati nove drugare (za one najmlađe) ili da će dobiti nove, zanimljive predmete (za one starije). Trudite se da mu što češće ukazujete na vezu između onoga što uči u školi i svakodnevnog života. Ako zna istoriju, lakše će pratiti neke emisije na televiziji, ako zna matematiku, bolje će kontrolisati trošenje džeparca…
Pomozite im da se osamostale
Dete koje ume samo da se vrati kući iz škole nije samostalno, već snalažljivo. Prava samostalnost podrazumeva da dete ume samo da smisli rešenje za određenu situaciju i da roditelj ne mora stalno da ga usmerava. Zato dete odmalena treba podsticati da se povremeno igra samo u svojoj sobi ili sa braćom i sestrama ili sa drugovima. I kako dete odrasta, treba da ima sve više vremena i prostora za samostalne aktivnosti.
Komentari (0)