Važno je planirate unapred. kada pripremate svoju decu za polazak u školu. Ipak, postoji i nekoliko trikova koje možete da primenite poslednjih dana raspusta i prvih školskih dana.
Zapamtitre da se deca ugledaju na svoje roditelje. Trebalo bi da delujete mirno, ohrabrujuće i da im pružite puno podrške. To znači da će i deca u školu poći sa pozitivnim osećanjima, bez obzira na to da li kreću u prvi razred, dolaze u novu sredinu ili počinju školsku godinu sa drugarima i učiteljicom koje već poznaju.
Prvih dana škole, i deca i roditelji doživljavaju stres zbog razdvajanja. Zbog toga je važno da roditelj preuzme inicijativu i potrudi se da svoje strahove ne prenese na dete.
Budite iskreni sa decom: predočite ih šta ih očekuje u narednoj školskoj godini, koliko vremena će provoditi u školi, koje vanškolaske aktivnosti planirate i ko će voditi brigu o njima dok ste vi na poslu, a oni van škole.
Evo dodatnih saveta koji će pomoći roditeljima koji pripremaju svoju decu za polazak ili povratak u školu:
• Ako dete kreće u novu školu, provedite malo vremena sa njim u školskom dvorištu i okolini škole ovog vikenda. Neka se dete upozna sa ulazom, izgledom zgrade i putem kojim će svakodnevno ići.
• Ako je moguće, saznajte da li postoje prijatelji, rođaci ili komšije koji će sa vašim detetom ići u isti razred, ili bar u istu školu. Detetu će biti lakše kada je sigurno da na nekoga može da se osloni za vreme časova i odmora.
• Ako je moguće, razgovarajte sa učiteljicom ili učiteljem,direktorom, pedagodom ili psihologom. Time pokazujete zainteresovanost i dobru volju. Recite im ako dete imabilo kakvih zdravstvenih problema ili poteškoća u učenju.
• Potrudite se da vaše dete spava najmanje 10 sati u toku noći. Ako niste počeli da se navikavate na vreme, iskoristite poslednje dane raspusta da večeru poslužite ranije i stavite dete na spavanje na vreme.
• “Bezbednost na prvom mestu” je veoma važan deo pripreme za prvi dan škole. Postarajte se da vaša deca znaju osnove bezbednosti u saobraćaju, kao i da zaštite sebe. Mala deca treba da znaju da napišu svoje ime, broj telefona mame i tate i adresu. Naučite svoje dete da se na pravi način bori sa nasilnicima, uz pomoć nastavnika ili roditelja.
• Razgovarajte sa svojom decom o svojim osećanjima i pozovite ih da učestvuju u razgovoru koji im daje osećaj kontrole. Nikada omalovažavajte njihova teška osećanja, ma kako vam se naivna ona činila u tom trenutku. Pitajte da li im je potrebna pomoć da s eprilagode i na koji način vi možete da pomognete.
Komentari (0)