Priliv mleka u dojku zavisi od toga koliko će vaša beba ”tražiti” mleka tokom dojenja. Drugim rečima, što više dojite, više mleka će se stvarati.
Manji priliv mleka
Ukoliko primetite da imate manje mleka nego obično, trebalo bi da pokušate da češće dojite bebu. Poznato je da stres i bolest majke mogu privremeno da smanje priliv mleka.
Pijte što više vode, jedite što kvalitetniju hranu – to će vam sigurno pomoći. Ukoliko je priliv mleka značajno smanjen, trebalo bi da se više odmarate tokom dana kako biste imali više snage za dojenje. Između podoja možete da se izmuzavate kako biste stimulisali mleko. Ukoliko budete pravili veće pauze između dojenja, stimulacija mleka će se smanjiti. Vaše telo tada jednostavno dobija signal da vam je potrebno manje mleka.
Pazite samo da se beba ne zagrcne, ako imate puno mleka
Veći priliv mleka
Nekim ženama se dešava da imaju i previše mleka za jedan podoj. Može se desiti da na početku dojenja majčino mleko suviše brzo izlazi iz dojke, zbog čega se beba može zagrcnuti. Kada je dojka prepunjena mlekom, može doći do pojave bola, osećaja težine i napetosti u grudima. Ukoliko je pritisak veliki, rešenje je u izmuzavanju jedne količine mleka pre dojenja da bi se smanjio pritisak u dojci i da bi beba lakše uhvatila bradavicu.
Ukoliko je mlaz iz dojke suviše jak, na početku dojenja možete usmeriti mlaz u malu posudu kako biste oslabili pritisak u dojci, a tek onda bebi dajte da jede. Može vam pomoći ručno izmuzavanje uz prethodnu masažu, pod toplim oblogama ili u toploj kupki. Vremenom ćete uvideti da je priliv mleka lakše kontrolisati.
Komentari (0)