Poslednja dva velika istraživanja, ono harvardsko i ono British Journal of Educational Psychologyja, pokazala su kako očevi čitanjem priča za laku noć svojoj deci uveliko utiču na razvoj jezika i pismenosti kod dece, kao i na to da deca češće uživaju u čitanju.
Naime, istraživanje koje je proveo BJEP (British Journal of Educational Psychology) pokazalo je kako postoji pozitivna veza između toga koliko tate čitaju (od knjiga do novina) i pojave da deca vole čitanje i u njemu uživaju.
Jedna druga studija, koju je proveo National Literacy Trust, pokazala je kako očevi koji su inače preokupirani poslom i uglavnom u stisci s vremenom, imaju veliku korist od čitanja, jer se tako bolje povezuju sa svojom decom.
Harvardska studija pokazala je da kada muškarci čitaju priče svojoj deci, da ih oni ohrabruju da više koriste svoju maštu. Ovo istraživanje pokazalo je kako deca imaju više koristi kada im tate, umesto mama, čitaju priče za laku noć.
Naime, studija je pokazala da pitanja koja muškarci postavljaju kad čitaju deci podstiču maštovite rasprave. Istraživači tvrde da je to bolje za razvoj jezika kod dece jer im se tako postavlja više izazova.
Nakon što su roditelji, za potrebe studije, godinu dana čitali svojoj deci, pokazalo se da su posebno devojčice imale koristi kada su im čitale muške osobe.
Dr. Elisabeth Duursma, koja je vodila ovo istraživanje, tvrdi: “Uticaj je ogroman, posebno ako su tate počele čitati deci mlađoj od dve godine. Čitanje se uglavnom smatra ženskom aktivnošću te su deca više zainteresovana kada im očevi čitaju – jer je to nešto posebno”.
Ona je otkrila da ovom zadatku žene i muškarci pristupaju drugačije, s tim da će žene postavljati više “činjenična” pitanja, poput “Koliko jabuka vidiš?”, dok muškarci više vole postavljati ona apstraktna, piše Daily Mail.
“Tate će verojatnije reći nešto poput: “Oh, pogledaj, merdevine. Sećaš li se onih merdevina koje sam imao u svojem kamionetu?””, rekla je dr. Duursma.
Stručnjak za roditeljstvo, Justin Coulson dodao je kako čitanje deci proširuje njihov rečnik. “Pomažemo im da se osećaju sigurno i ovo će imati dubok učinak na njihove kapacitete za učenje”, dodao je Coulson.
Komentari (0)